Spotkanie autorskie z Agnieszką Cubałą | Artyści '44

10 sierpnia

Irena Kwiatkowska, Jeremi Przybora, Stefan Kisielewski, Danuta Szaflarska, Mieczysław Fogg, Władysław Szpilman. Co łączy tak różne osoby, mające odmienne artystyczne talenty? Wszyscy brali udział w Powstaniu Warszawskim. Agnieszka Cubała zebrała historie i doświadczenia kilkudziesięciu artystów oraz artystek. Tak powstała książka „Artyści ’44”. Premierowe spotkanie z jej autorką odbędzie się 10 sierpnia w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Irena Kwiatkowska była doświadczoną łączniczką. Gdy przebiegała przez ostrzeliwaną ulicę, uskakiwała, biegła zygzakiem. Byle nie być przewidywalną. Pianista Jan Ekier na chwilę tylko stracił rezon, gdy koło jego ucha świsnęła kula. Sala wypełniona po brzegi chciała dalej słuchać jego gry na fortepianie. Wokół trwał nieustanny ostrzał. Mieczysław Fogg podczas Powstania wystąpił w ponad stu zorganizowanych koncertach. Alina Janowska do Powstania przyłączyła się, mając na sobie białą bluzkę ozdobioną broszką, marynarkę i spódnicę.

„Artyści ’44” przedstawiają losy gwiazd kina, teatru i estrady w Powstaniu Warszawskim. Ludzi sztuki, którzy stali się żołnierzami i żołnierkami – walczyli z bronią w ręku, służyli, dając koncerty oraz organizując przedstawienia. Wielu po prostu próbowało przeżyć i ochronić swoich bliskich. Tracili przyjaciół, rodziny, dzieci. Byli świadkami zniszczenia ukochanych miejsc. Ich losy są tak różne, jak i ich artystyczne talenty i barwne osobowości.

Agnieszka Cubała – pisarka, autorka książek o Powstaniu Warszawskim, m.in. „Życie codzienne powstańczej Warszawy”, „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”, „Miłość ’44”, „Kobiety ’44”. Za popularyzację tematu dwukrotnie otrzymała prestiżową nagrodę Klio podczas Targów Książki Historycznej, a także odznakę Zasłużony dla Warszawy.

Spotkanie z Agnieszką Cubałą poprowadzi Michał Olszański

Muzeum Powstania Warszawskiego
Sala pod Liberatorem
10 sierpnia, godz. 18:00

Zobacz także

Nasz newsletter