02-05.08

Ajas maszyna

Spektakl w reżyserii Natalii Korczakowskiej na motywach tekstów: „Ajas” Sofoklesa i „Mówcy Ajasa” Michała Bajera

W starożytnych Atenach Ajasa otaczano czcią religijną i uznawano za jednego z narodowych bohaterów greckich. Podstawą do pracy nad spektaklem są dwa teksty opowiadające jego historię; „Ajas” najstarsza zachowana tragedia Sofoklesa i „Mówca Ajasa” Michała Bajera. Obie interpretacje mitu mówią o kompromitacji bohatera, która służy polityce. Teksty dotyczą konsekwencji przyznania zbroi po zmarłym Achillesie Odyseuszowi w wyniku sfałszowanych wyborów. Sam Odyseusz pośrednio przyznaje, że sąd wodzów greckich nie był sprawiedliwy, ponieważ zbroja należała się Ajasowi jako najdzielniejszemu żyjącemu wojownikowi. Na decyzję sędziów wpływ miała Atena, która chciała w ten sposób ukarać Ajasa, za brak okazywania właściwej czci greckim bogom.  Decyzja sądu może być również rozpatrywana jako wybór pomiędzy dwoma formami wojny. Nagrodę zamiast najlepszego żołnierza zyskuje retor, którego siła jest nie w czynie, a w słowach, czyli w zakłamywaniu faktów i manipulowaniu nimi. To symboliczne przejście do nowoczesnej wojny informacyjnej opartej na nowej technologii. Kiedy Ajas postanawia zapłacić za upokorzenie greckim wodzom Atena zaburza jego widzenie, przez co zamiast zabić wrogów, wyrzyna ich bydło, co staje się podstawą do próby zniszczenia jego wizerunku.

Obsada: Ewa Błaszczyk, Dariusz Maj, Halina Rasiakówna, Paweł Smagała, Mateusz Smoliński, Krzysztof Zarzecki, Oskar Sadowski, Daniel Pietrzak, Bartłomiej Zawiła.

Scenariusz: Natalia Korczakowska, Michał Bajer
Reżyseria: Natalia Korczakowska
Asystent reżysera: Oskar Sadowski
Muzyka: Wojciech Blecharz
Scenografia: Anna Met
Kostiumy: Marek Adamski
Wideo: Robert Mleczko
Reżyseria światła: Aleksander Prowaliński
Realizacja światła: Dariusz Adamski
Realizacja dźwięku: Antek Mantorski
Realizacja wideo: Maciej Żurczak
Charakteryzacja: Magdalena Kocurek
Asystentka kostiumografa: Kornelia Dzikowska
Inspicjent: Jakub Olszak
Producent wykonawczy: Marta Kuźmiak
Asystentka produkcji: Anita Cieślicka
Producent: Instytut Stefana Starzyńskiego – Muzeum Powstania Warszawskiego
Koordynatorka projektu: Dorota Witt

Bilety do kupienia TU i TU.

Zobacz także


Konkurs architektoniczno-urbanistyczny na rozbudowę i modernizację Muzeum Powstania Warszawskiego

Chcemy się rozwijać, chcemy być lepsi dla naszych gości - nowocześni, funkcjonalni, ciągle zaskakiwać. Stąd konkurs - projekt ma dotyczyć rozbudowy o strefę wejściową od strony ulicy Towarowej. Nowa, ogólnodostępna przestrzeń poprzez użyte materiały i sposób aranżacji ma pokazać, jak instytucja kultury może tworzyć lepsze oblicze stolicy.

więcej
27.07

Fogg – pieśniarz Warszawy

Płyta z utworami Mieczysława Fogga w interpretacji zespołu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis ukaże się 27 lipca w ramach corocznego cyklu Pamiętamy’44 i obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tego dnia w Parku Wolności odbędzie się uroczysty koncert prezentujący zarejestrowany materiał.

więcej

Dotacja na Cele bezpieki

W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Infrastruktura Kultury” Muzeum Powstania Warszawskiego otrzymało 380 000 zł dotacji na przygotowanie doposażenie stałej ekspozycji muzealnej w d. areszcie śledczym MBP w budynku Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie.

więcej
16.06

Warsztaty modelarskie: Powstańcy na stadionie

Zajęcia modelarskie dla młodzieży powyżej 12. roku życia, podczas których wykonamy figur­kę piłkarza w skali 1:18 oraz poznamy historię przedostania się Powstańców ze Starówki na Żoliborz przez stadion Polonii w sierpniu 1944 roku. 

więcej