Bazyliszki znów grasują w stolicy!

komiks Bazyliszki tom 2

Muzeum Powstania Warszawskiego i wydawnictwo Egmont z przyjemnością prezentują drugi tom cyklu „Bazyliszki”. Album ukaże się 28 września br. Ta komiksowa opowieść osadzona w realiach przedwojennej Warszawy jest zaproszeniem do barwnego świata lat 30. To historia o mieście na progu nowoczesności i o ludziach, którzy tworzyli kolorową mozaikę największej metropolii II Rzeczypospolitej. Autorem scenariusza jest Tobiasz Piątkowski, a rysunki stworzył Wiesław Skupniewicz.

W drugim tomie nowej serii „Bazyliszki” – nawiązującej do legendy miejskiej o gangu Bazyliszków, który nie bał się ani przestępców, ani policji – Zygmunt zaczyna odkrywać tajemnice nieuchwytnej bandy. Prywatne śledztwo zaprowadzi go do podwarszawskiej miejscowości. Prowincjonalne bezdroża okażą się równie niebezpieczne co miejskie zaułki. Tymczasem Stefan Starzyński dwoi się i troi, aby powierzona mu misja ratowania finansów zakończyła się sukcesem. Jego nieustępliwość sprawi, że znajdzie się na celowniku kogoś groźniejszego niż uliczni bandyci.

 W serii „Bazyliszki” Warszawę, tak jak w przedwojennych filmach, zaludniają rozrzutni arystokraci, zjawiskowe kobiety oraz tajemniczy awanturnicy. Ta komiksowa opowieść zabierze czytelników na wyprawę do najciemniejszych bandyckich melin, ale i do eleganckich gabinetów, gdzie toczą się zakulisowe rozgrywki elity. Czyj los przypieczętuje znak Bazyliszków?

Fabuła komiksu jest fikcyjna, choć niektóre wydarzenia opierają się na faktach historycznych.

Autorem scenariusza cyklu „Bazyliszki” jest Tobiasz Piątkowski (ur. 1979) – scenarzysta, absolwent Politechniki Warszawskiej na Wydziale Architektury. Współautor m.in. serii „Status 7”, „48 stron”, „Rezydent”, „Koszmary zebrane”, „Pierwsza brygada”, „Nowe przygody Stasia i Nel”, „Bradl”, „Ekspozytura Rygor”, a także komiksów i magazynów dziecięcych. Pracuje jako art director. Serię zilustrował Wiesław Skupniewicz (ur. 1974) – absolwent Schola Posnaniensis. Debiutował w numerze 25 „Świata Komiksu” krótką formą „Lucija to piękna kobieta”. Od 1998 roku jako freelancer pracuje w reklamie, ilustruje storyboardy, książki, komiksy, tworzy modele 3D i animuje.

Istotnym elementem misji Muzeum Powstani Warszawskiego jest działalność wydawnicza. Wśród publikacji muzealnych nie brakuje opowieści graficznych, które w atrakcyjny sposób przedstawiają wydarzenia sprzed lat. Po komiksach inspirowanych losami nieuchwytnego szpiega Kazimierza Leskiego „Bradla” przyszła kolej na „Bazyliszki” – opowieść w stylu retro o przedwojennej stolicy i jej mieszkańcach.

Album jest już dostępny w przedsprzedaży.

Sklep on-line

Komiks Bazyliszki. Tom 2
Bazyliszki to historia o mieście na progu nowoczesności i ludziach, którzy tworzyli barwną mozaikę największej metropolii II Rzeczypospolitej. Tak jak w przedwojennych filmach zaludniają ją rozrzutni arystokraci, zjawiskowe kobiety oraz tajemniczy awanturnicy. Komiksowa opowieść zabierze czytelników na wyprawę do najciemniejszych bandyckich melin, ale i do eleganckich gabinetów, gdzie toczą się zakulisowe rozgrywki elity. Czyj los przypieczętuje znak Bazyliszków?

 

Zobacz także

Nasz newsletter