Kiedy myślę Warszawa – Sagi Rodów Warszawskich.

Serdecznie zapraszamy na wykłady z cyklu „Kiedy myślę Warszawa – Sagi Rodów Warszawskich” wygłaszanych w Muzeum Powstania Warszawskiego. Cykl wykładów poświęcony będzie warszawskim rodzinom...

Serdecznie zapraszamy na wykłady z cyklu „Kiedy myślę Warszawa – Sagi Rodów Warszawskich” wygłaszanych w Muzeum Powstania Warszawskiego. 
Cykl wykładów poświęcony będzie warszawskim rodzinom, ich historii, związkom z Warszawą, życiem miasta, pracą, walką i rolą tych rodzin w kształtowaniu obrazu społecznego i kulturowego Warszawy. Jednym z ważnych zagadnień będzie sprawa Powstania Warszawskiego w kontekście kształtowania przez dom rodzinny pewnych moralnych postaw młodych ludzi, ze szczególnym uwzględnieniem dziewcząt zaangażowanych w konspiracje i potem w Powstanie. Niewiele o nich wiadomo. Wiemy, że były łączniczki, sanitariuszki, szyfrantki, kurierki, ale bliżej i szerzej są mało znane. One i ich rodziny będą w dużej mierze bohaterkami tych spotkań. 


Cykl wykładów rozpoczął się w październiku i potrwa do grudnia 2013 r. Spotkania odbywać się będą we wtorki o godzinie 18.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego w Audytorium Jana Nowaka Jeziorańskiego. Każde ze spotkań potrwa ok. 1,5 godz. Wykłady poprowadzi Joanna Bojarska.


Plan listopadowych spotkań:

5.XI Kronenbergowie – bankierzy i patrioci

Opowieść o rodzinie, która mimo swoich nie polskich korzeni bardzo mocno związała się z naszym krajem, przede wszystkim z Warszawą. Jak wiele rodów obcego pochodzenia, Kronenbergowie oraz wiele osób z nimi związanych bardzo szybko wrośli w polską rzeczywistość, przejmując inicjatywę na wielu polach życia i działalności najpierw w Królestwie Polskim, potem w wolnej Polsce. Nie obce im były również funkcje architektoniczne, gospodarcze oraz bardzo szeroko pojęty mecenat kulturalny i naukowy. Do dnia dzisiejszego nazwisko Kronenbergów poprzez Fundację ich imienia patronuje wielu ważnym kulturalnym i społecznym przedsięwzięciom. Bohaterem spotkania będzie Leopold Kronenberg i jego rodzina przede wszystkim Janina Kronenberg która zgodnie z życzeniem swego męża przekazała Warszawie niezwykle cenna kolekcję dzieł sztuki i dokumentów. Gościem spotkania będzie Prezes Fundacji Kronenberga - Krzysztof Kaczmar. 

19.XI Jan i Barbara Schiele – Z Warszawą w sercu

Historia rodziny bardzo mocno związanej z Warszawa. Nazwisko ich kojarzy się przede wszystkim ze słynnym Browarem Schiele i Haberbusch, który od połowy XIX w funkcjonował przy ul. Krochmalnej w Warszawie. Browar zapisał piękna kartę w okresie okupacji i Powstania Warszawskiego. Pomagano osobom poszukiwanym przez Niemców wystawiając im fałszywe dokumenty pracy, przez mur getta przekazywano żywność i pomoc materialna dla Żydów. Aleksander Schiele wraz z synem Jerzym został aresztowany w 1943 roku i osadzony na Pawiaku. Ojca zwolniono, syn został zamordowany przez gestapo. W willi Schielów w Konstancinie działała tajna radiostacja AK.
Rodzina zapisała się też w dziejach Warszawy piękną karta kulturową. Barbara i Jan Schiele, kolekcjonerzy i znawcy sztuki zamieszkali po wojnie w Londynie. W 2002 roku ofiarowali Muzeum Historycznemu m. st. Warszawy ogromną kolekcję, licząca ponad 1300 obiektów sztuki: obrazów, grafik, rzemiosła artystycznego, mebli, dywanów. Państwo Schiele chcieli by rzeczy te pozostały na zawsze w Warszawie, by poprzez te kolekcję rodzina Schielów wróciła do swego miasta. Bohaterami spotkania będą Barbara i Jan Schile i ich Warszawa. Gościem spotkania będzie Barbara Schiele.

Zobacz także

Nasz newsletter