Kino Ukraina. Nieodrobiona lekcja z historii filmu // „Nosorożec”, reż. Oleg Sencow

24 marca br. w Muzeum Powstania Warszawskiego rusza cykl filmowy „Kino Ukraina”, w ramach którego zaprezentujemy wybrane filmy ukraińskich twórców.

O odrębności każdego narodu stanowi jego kultura, a ta jest unikatowa i zdecydowanie niezależna. Obrazy ukraińskich reżyserów otwierają największe światowe festiwale, są doceniane przez widzów i nagradzane przez krytykę. Oleg Sencow czy Siergiej Łoźnica to twórcy, których nikomu nie trzeba przedstawiać. W sztuce tego kraju odbija się również największa tragedia Ukraińców ostatnich lat – wojna. Sięgamy po tamtejszą kinematografię, by pomogła nam zrozumieć, w jakim miejscu się znaleźliśmy i z kim tak naprawdę walczymy. Po każdym filmie będziemy dyskutować nie tylko o walorach artystycznych ukraińskiego kina, ale również o nowym porządku w świecie, który nastał po 24 lutego 2022 r. – dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Pierwszy film obejrzymy już w najbliższy czwartek 24 marca, o godz. 19.00 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Cykl otworzy „Nosorożec” Olega Sencowa. Reżyser za swoją działalność polityczną przeciwko Rosji został skazany na 20 lat łagru, z czego odsiedział 5. Po rosyjskiej inwazji Sencow wstąpił do Sił Obrony Terytorialnej Kijowa i walczy o wolność Ukrainy.

Tytułowy „nosorożec” to młody mężczyzna, mocny i sprawny fizycznie, wyjątkowe połączenie siły, spokoju i lekkomyślności. Po raz pierwszy spotykamy go na ulicach małego postsowieckiego miasteczka, które odegrało kluczową rolę w kształtowaniu jego charakteru. Nasz bohater dość szybko przekonuje się, że zasady funkcjonowania w postsowieckiej rzeczywistości są jasno określone: jeść lub być zjedzonym, bić lub być bitym. Dokonuje wyboru i ponosi jego konsekwencje.

Film miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z Bogumiłem Godfrejów, operatorem przy filmie „Nosorożec” oraz Dariuszem Jabłońskim, prezesem Apple Film Production, producentem filmu Sencowa. Dyskusję poprowadzi gospodarz cyklu, Łukasz Maciejewski.

Obowiązuje rejestracja: https://www.1944.pl/wydarzenie/kino-ukraina-nosorozec-rez.-oleg-sen,221.html

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak serdecznie zachęcamy do wsparcia wysiłków Komitetu Pomocy Muzeom Ukrainy, którego celem jest pomoc wszystkim muzeom i instytucjom kultury na Ukrainie w zabezpieczaniu zbiorów, najcenniejszych pamiątek oraz zabytków kultury ukraińskiej.

Numer rachunku: 76 1050 1575 1000 0090 8156 1491

Odbiorca: INSTYTUT PAWŁA WŁODKOWICA

z dopiskiem: „Darowizna na rzecz muzeów Ukrainy”

 

Kolejne spotkania w ramach cyklu odbędą się 5, 6, 8 oraz 19 kwietnia.


 

„Nosorożec” to do pewnego stopnia personifikacja całego pokolenia, które weszło w realia wolnej Ukrainy z jednej strony oszołomione rozpadem starego porządku i stworzonymi w ten sposób możliwościami, z drugiej obarczone niezbywalnym brzemieniem historii, a wręcz duszą narodu. 

Tomasz Raczkowski, www.film.org.pl


 

Łukasz Maciejewski - filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, asystent na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Dyrektor artystyczny festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i Światowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych „Fipresci”. Recenzent i felietonista „Interii”, laureat Nagrody PISF w kategoriach „książka roku” i „krytyk roku”. Autor i współautor wielu książek, m.in. wywiadów rzek z Krystianem Lupą, Jerzym Radziwiłowiczem i Danutą Stenką oraz trzech tomów „Aktorek”.

Zobacz także

Nasz newsletter