Koncert Yuli w Fotoplastikonie!

4 sierpnia zapraszamy do Fotoplastikonu na koncert Yuli, która we wnętrzu XIX-wiecznej maszyny zaśpiewa piosenki do tekstów swojej babci Wandy Trąmpczyńskiej, uczestniczki Powstania Warszawskiego. 4 sierpnia godz. 20.00. Bilety do kupienia...

4 sierpnia zapraszamy do Fotoplastikonu na koncert Yuli, która we wnętrzu XIX-wiecznej maszyny zaśpiewa piosenki do tekstów swojej babci Wandy Trąmpczyńskiej, uczestniczki Powstania Warszawskiego. 4 sierpnia godz. 20.00. Bilety do kupienia w Fotoplastikonie (cena 16 zł), al. Jerozolimskie 51.

Twórczość Yuli, to połączenie poezji z muzyką, w której brzmienia akustyczne harmonijnie łączą się z elektronicznymi. Zestawienie takie znalazło się na płycie „Spacer” młodej artystki – Yula (Julia Kasprzak), która mieszka i pracuje w Paryżu i Warszawie. Autorką tekstów jest Wanda Trąmpczyńska - Warszawianka z urodzenia i z wyboru, uczestniczka Powstania Warszawskiego, poetka. „Nigdy się ze średnią miarką nie pogodzę. Pod topór rezygnacji, nie położę głowy, z niemocą własną do końca będę się mocować. Czuwać będę do końca, do końca się buntować. Będę na lodzie zamki budować.” Te słowa, pisane w czasach zniewolenia miały dla odbiorców szczególną moc. Wiersze Wandy odkryła kilka lat temu Yula – jej wnuczka, kompozytorka, piosenkarka, multiinstrumentalistka. Okazało się, że słowa pisane 50 lat temu nadal są aktualne. Że mimo upływu lat, zmiany ustroju, proste wersy o miłości, niemocy, ambicjach, marzeniach nie straciły nic ze swojej mocy. Że emocje i uczucia, o których opowiadała Wanda są Yuli bardzo bliskie. Artystka interpretuje słowa babci, śpiewając je do swoich elektro-akustycznych kompozycji.

„Jeszcze mniejsze koncerty świata”, bo tylko dla 35 osób – tyle jest miejsc w Fotoplastikonie Warszawskim, jedynym takim obiekcie na świecie, zachowanym w oryginalnym miejscu eksploatacji. W ramach koncertów ta XIX-wieczna maszyna ukaże widzom swoje wnętrze!


Fotoplastikonem Warszawskim od 2008 roku opiekuje się Muzeum Powstania Warszawskiego. W swoich zbiorach posiada już ponad 5000 unikalnych stereoskopowych fotografii ułożonych blisko w 100 kolekcji, przedstawiających niemal wszystkie zakątki świata. Czynny od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 18.00. W każdą niedzielę, prezentowana jest dawna Warszawa. Fotoplastikon to urządzenie wynalezione w połowie XIX wieku i niezwykle popularne jeszcze w początkach następnego stulecia. W czasach, gdy nie było jeszcze kina, fotografia stereoskopowa stwarzała iluzję obcowania z rzeczywistością. Widz oglądał obrazy trójwymiarowe, dzięki czemu mógł odnosić wrażenie, że podróżuje w odległe miejsca i osobiście uczestniczy w wielu wydarzeniach. Fotoplastikon Warszawski rozpoczął działalność około 1905 roku i przetrwał w tym samym miejscu Warszawy do dziś. W ramach cyklu „Jeszcze mniejsze koncerty świata” ta niezwykła machina ukaże widzom swoje wnętrze. Koncertom towarzyszy pokaz „wystawy niespodzianki”.

 

Zobacz także

Nasz newsletter