„Korzenie pamięci” – rozmowy z potomkami Powstańców Warszawskich

wywiady

Inicjatywa Muzeum powstania Warszawskiego z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego pozwoli nam poznać Powstańców Warszawskich oczami ich bliskich: dzieci, wnuków, krewnych.

Z okazji obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego Muzeum inauguruje projekt „Korzenie pamięci”. Zaprasza potomków Powstańców Warszawskich do wzięcia udziału w inicjatywie, która sprawi, że pamięć o Powstańcach Warszawskich stanie się prawdziwie żywa.

Działalność Muzeum i obchody rocznic Powstania Warszawskiego zawsze były przede wszystkim spotkaniem z Powstańcami — uczestnikami i świadkami historii. Każda rozmowa, każda uroczystość, każde wydarzenie pozwalały obcować z ich męstwem, mądrością, życzliwością, siłą i pogodą ducha. Zawsze wiedzieliśmy, że możemy liczyć na ich wsparcie, a przede wszystkim na ich obecność. Czas jednak płynie nieubłaganie. – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum powstania Warszawskiego.

Musimy zmierzyć się z tym, co nieuchronne. Powstańcy gasną na naszych oczach, a misją całego zespołu Muzeum Powstania Warszawskiego jest nie dopuścić, by zgasła również pamięć o ich życiu, dokonaniach, marzeniach. – dodaje dyrektor. Dlatego Muzeum zaprasza wnuki i dzieci Powstańców Warszawskich, by nagrać z nimi wywiady - o swoich babciach, dziadkach, o tym jakie były ich zwyczaje, rytuały, zasady, jakie mądrości i prawdy w sobie nosili, czego się bali, czego pragnęli, o czym marzyli, i dlaczego poszli walczyć.

 

Pierwszymi potomkami powstańców, którzy zgodzili się wziąć udział w akcji „Korzenie pamięci” są: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, Szymon Majewski, Karolina Korwin-Piotrowska, Anna Warzyńska, Jan Emil Młynarski, Krystyna Nowacka, Małgorzata Lenczewska, Łukasz Garlicki, Tomasz Hipsz, Marta Oleksy, Michał Bigoszewski, Aleksandra Gołąbek i wielu innych.

ZOBACZ WYWIADY NA NASZYM KANALE NA YOUTUBIE:

Jeśli są Państwo potomkami Powstańców Warszawskich, zachęcamy do wypełnienia ankiety on-line i dołączenia do projektu "Korzenie pamięci".

 

Zobacz także

Nasz newsletter