„Korzenie pamięci” – sadzimy drzewa pamięci

27.11.2021

Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z m.st. Warszawą zainaugurowało akcję sadzenia drzew upamiętniających Powstańców Warszawskich. Jest to kolejna odsłona projektu „Korzenie pamięci”, do której Muzeum zaprasza potomków bohaterów sierpnia i września 1944 roku. Przy każdym drzewie stanie tabliczka z nazwiskiem Powstańca, którego historia została opowiedziana i nagrana w ramach akcji „Korzenie pamięci”.

W sobotę, 27 listopada rozpoczęła się kolejna odsłona projektu „Korzenie pamięci”. W parku Powstańców Warszawy na Woli posadzono pierwsze drzewa upamiętniające 20 Powstańców. Są to osoby, których potomkowie zgłosili się do projektu „Korzenie pamięci” i nagrali swoje wspomnienia o przodku.

Rodzinne opowieści dotyczyły takich uczestników Powstania Warszawskiego jak:

  1. Stanisław Sommer ps. Makina – ojciec Karoliny Korwin-Piotrowskiej
  2. Ignacy Łyskanowski ps. Skiba – dziadek Szymona Majewskiego
  3. Maurycy Młynarski – krewny Jana Młynarskiego
  4. Ryszard Włodarczyk ps. Czarny II – dziadek Tomasza Hipsza
  5. Tymoteusz Duchowski ps. Motek – dziadek Marty Oleksy
  6. Józef Bolesław Gazda – ojciec Marzanny de Latour
  7. Zbigniew Warzyński ps. Mały – dziadek Anny Warzyńskiej
  8. Maria Dobrochna Echaust-Twarowska ps. Nike – babcia Daniela Echausta
  9. Zbigniew Dębski ps. Zbych, Prawdzic – dziadek Michała Bigoszewskiego
  10. Janina Kaiper – babcia Aleksandry Kaiper-Miszułowicz
  11. Ludwika Gołąbek ps. Ludka – babcia Aleksandry Gołąbek
  12. Stanisław Józef Krotofilski ps. Stary – dziadek Małgorzaty Lenczewskiej
  13. Bohdan Marian Krzyżanowski ps. Pantera – dziadek Joanny Krzyżanowskiej
  14. Klara Mulewicz ps. Iwonka – babcia Agnieszki Janarek
  15. Edward Piecyk ps. Dziki – dziadek Artura Szopy
  16. Zbigniew Madejczyk ps. Józek – dziadek Katarzyny Nowickiej
  17. Jan Szypowski ps. Leśnik – pradziadek Conrada Moreno
  18. Zofia Mokrzyńska ps. Bubi – prababcia Miry Raghavacharyi

 

Każdy potomek Powstańca, który wypełni ankietę dostępną na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego: https://www.1944.pl/artykul/korzenie-pamieci-.-ankieta-czlonka-rodzin,5134.html, zostanie zaproszony na wywiad. Kolejnym krokiem będzie posadzenie drzewa upamiętniającego Powstańca Warszawskiego.

W pierwszej odsłonie projektu „Korzenie pamięci” zadaliśmy potomkom Powstańców kilkanaście pytań o wspomnienia ich dziadków i rodziców. Z ponad 140 zgłoszeń wybraliśmy te, które poruszały najbardziej. Przeprowadziliśmy i nagraliśmy wywiady z 23 potomkami Powstańców – wnukami, wnuczkami, synami i córkami. Rozmawialiśmy o tym, jakie były zwyczaje Powstańców, rytuały, zasady, jakie mądrości i prawdy w sobie nosili, czego się bali, czego pragnęli, o czym marzyli i dlaczego poszli walczyć. Do świata swoich wspomnień i uczuć zabrali nas m.in. Karolina Korwin-Piotrowska, Jan Młynarski, Szymon Majewski oraz Conrado Moreno – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzeum kontynuuje projekt „Korzenie pamięci” – powstają kolejne wywiady z potomkami Powstańców. Rozmowy dostępne są na kanałach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego. Napływają nowe zgłoszenia i kolejne rodzinne historie – chcielibyśmy, aby nie zostały zapomniane. Dzięki tej inicjatywie chcemy sprawić, aby pamięć o bohaterach stała się prawdziwie żywa  – dodaje Jan Ołdakowski.

:: „Korzenie pamięci”

Akcja „Korzenie pamięci” została zainaugurowana z okazji obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego i polega na rejestracji rozmów z rodzinami Powstańców – tak aby pamięć o nich przetrwała dla przyszłych pokoleń. W ten sposób Muzeum chciałoby uhonorować Powstańców. Następnym etapem projektu jest sadzenie w warszawskich parkach drzew upamiętniających Powstańców. Pierwsze 20 drzew zostało posadzonych w parku Powstańców Warszawy przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Wywiady z członkami rodzin Powstańców będą dostępne na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na muzealnym kanale na YouTubie: www.youtube.com/1944pl

 

autorem wszystkich zdjęć jest Michał Zajączkowski / Muzeum Powstania Warszawskiego

Zapraszamy członków rodzin Powstańców Warszawskich do uzupełnienia ankiety:

CZĘŚĆ I – OBOWIĄZKOWA
I. Dane Powstańca Warszawskiego
II. Stopień pokrewieństwa z Powstańcem Warszawskim
III. Obszary zainteresowania (dotyczy kontaktów z Muzeum Powstania Warszawskiego).
IV. Dane kontaktowe członka rodziny Powstańca
Uzupełnienie niektórych poniższych pól, tj. adresu mailowego, numeru telefonu komórkowego i telefonu stacjonarnego, a także adresu korespondencyjnego, nie jest obligatoryjne. Prosimy o podanie wyłącznie tych danych, które stanowić będą dla Pani / Pana dogodną formę kontaktu.
CZĘŚĆ II – FAKULTATYWNA
V. Pytania dotyczące Powstańca
VI. Z jakiego powodu chcesz wziąć udział w projekcie „Korzenie pamięci”?
VII. Jakie są Twoje oczekiwania związane z udziałem w projekcie?
Poprzez wypełnienie niniejszego formularza, wpisanie niezbędnych danych oraz wysłanie zgłoszenia do Muzeum Powstania Warszawskiego wyraża Pani / Pan zgodę na przetwarzanie Pani / Pana danych osobowych przez Muzeum Powstania Warszawskiego z siedzibą w Warszawie w celu przyjmowania i weryfikacji zgłoszeń do projektu „Korzenie pamięci” organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zobacz także

Nasz newsletter