2019/2020

Kurs introligatorski w Pracowni Konserwacji Muzeum Powstania Warszawskiego

W trakcie trwania kursu uczestnicy dowiedzą się wszystkiego o książce i jej konstrukcji.

Jaki plan?

Zaczniemy od spraw podstawowych, czyli od warsztatu introligatora, narzędzi, sposobów mierzenia i cięcia różnych materiałów introligatorskich różnymi sposobami (ręcznie i na nożycach).

Przyjrzymy się bliżej papierowi, jego właściwościom i strukturze, zobaczymy, jaki wpływ na zachowanie się papieru ma woda. A skoro już będziemy mówić o papierze - będzie można czerpać własny papier i poznać dwie techniki barwienia papieru: w masie oraz barwienie klajstrowe.

Uczestnicy kursu nauczą się również, jak kleić różne materiały introligatorskie przy użyciu różnego rodzaju klejów. Przy okazji będzie można się nauczyć, jak przygotować klajster i klej glutynowy do pracy.

Dopiero po poznaniu podstaw wykonana zostanie pierwsza praca introligatorska, czyli szyty ręcznie zeszyt broszurowy. Przy tej okazji będzie można poćwiczyć ręczne cięcie więcej niż jednej kartki papieru na raz. Następnym zadaniem introligatorskim będzie wykonanie passepartout dla papieru czerpanego. Kolejne zadanie to wykonanie etui szczękowego (wraz z nim nauka cięcia, klejenia i oklejania tektur) a dla wytrwałych wykonanie teczki A4.

Najważniejszym elementem kursu będzie wykonanie notesu w oprawie nieorganicznej typu Bradel w tektury i zabarwiony własnoręcznie papier klajstrowy oraz oprawy organicznej książki w półskórek lub półpłótno. Tu po raz pierwszy skorzystamy z szywnicy, będziemy ciąć blok na gilotynie lub heblu, a także nauczymy się m. in. składać papier w składki, szyć ręcznie blok książki, przedłużać nić, i szyć kapitałki.

Konkrety!

Termin: zajęcia odbywać się będą we wtorki, od 1.10.2019 do 9.06.2020, w godzinach 16:00 - 20:00

Prowadzenie: Tamara Obłamska-Rozmus, absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, właścicielka Introligatorni Rozmus

Miejsce: Pracownia Konserwacji Muzeum Powstania Warszawskiego

Maksymalna liczba uczestników: 6 osób

Opłata za uczestnictwo w kursie: 500 zł płatne jednorazowo przed rozpoczęciem kursu

 

Zgłoszenia w formie portfolio należy wysyłać mailem na adres tamararozmus@gmail.com  

Portfolio powinno zawierać: CV, krótki list motywacyjny oraz zdjęcia prac plastycznych z różnych dziedzin sztuki. Mile widziane udokumentowane realizacje introligatorskie.

Wymagania wobec uczestników kursu: sprawność manualna, zdolności artystyczne, wyczucie estetyki i proporcji, cierpliwość, sumienność.

Na zgłoszenia czekamy do 20.09.2019. Z wybranymi osobami skontaktujemy się do 27.09.2019.

W razie pytań lub wątpliwości można skontaktować się z Tamarą Obłamską-Rozmus, tel. 664230437 (w godzinach od 9:00-16:00).

Zobacz także


rok szkolny 2019/2020

Warsztaty „Zeszyt konspiratora” w Pracowni Konserwacji Muzeum Powstania Warszawskiego

Na historyczno-plastyczne warsztaty zapraszamy uczniów szkół podstawowych z klas II-IV, liczących maks. 20 osób.

więcej
18.10

Koncert finalistów 22. Festiwalu i Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego PAMIĘTAJMY O OSIECKIEJ

W Sali pod Liberatorem będzie można usłyszeć nowe aranżacje piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej.

więcej
1.10

Maria hr. Tarnowska – Warszawa 1944. Siła geniuszu kobiety

Centrum Myśli Jana Pawła II, wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego, Polski Czerwony Krzyż (PCK) oraz Związkiem Rodu Tarnowskich zaprasza na spotkanie poświęcone Marii hr. Tarnowskiej, które odbędzie się 1 października 2019 r. o godzinie 18.00 w Audytorium Dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

więcej
1.08

Akcja społeczna: Wolność łączy

W Godzinę „W” w ponad 350 miejscach pamięci na terenie stolicy harcerze i wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego rozdadzą warszawiakom wpinki z symbolem Polski Walczącej. ZOBACZ LISTĘ MIEJSC

więcej