1.08.2019

Minuta, w której zatrzymały się nawet streamy. Gamerzy złożyli hołd Powstańcom Warszawskim

1 sierpnia o godzinie 17:00 na minutę zatrzymało się kilkadziesiąt streamów kluczowych użytkowników polskiego Twitcha – największej platformy oglądania gier komputerowych na żywo.

To forma pamięci, jaką środowisko gamingowe okazało uczestnikom i ofiarom Powstania Warszawskiego. Wszystko w ramach akcji zorganizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 75. rocznicy godziny „W”.

Zatrzymanie się na minutę jest jednym z najpopularniejszych symboli pamięci o Powstaniu. Początkowo zatrzymywała się tylko Warszawa, z biegiem czasu zwyczaj rozprzestrzenił się na całą Polskę. W tym roku zatrzymała się również część świata wirtualnego. O godzinie 17.00 na stronie głównej polskiego Twitcha stanęły wszystkie streamy.

Widok strony głównej polskiego Twitcha. 1.08.2019, godz. 17.00

Dodatkowo, blisko 70 influencerów gamingowych (m.in. Piotr „Izak” Skowyrski, Katarzyna „UrQueeen” Jajuga, Wiktor „TaZ” Wojtas, Rock Alone, PAGO) zjednoczyło się w social mediach publikując treści pod wspólnym hasłem #godzinaW. 

Zasięg akcji w mediach społecznościowych wyniósł 800 tysięcy osób.

Pomysł na akcję „#godzinaW na Twitchu” opierał się  na dwóch obserwacjach. Po pierwsze rozgrywka w gry online z założenia nie może być przerwana, bo toczy się razem z innymi uczestnikami. Po drugie streamy na Twitchu trwają całą dobę, bez przerwy. Poprzez zaskakujący mechanizm przerwania rozgrywki oraz zatrzymanie streama u kluczowych influencerów udało się szeroko przekazać ideę do grupy docelowej.

Projekty skierowane do młodych osób są mają w Muzeum Powstania Warszawskiego najwyższy priorytet. Muzeum od lat stara się trafiać do młodych i „mówić ich językiem”, stąd naturalny pomysł na projekt rozgrywający się w świecie gier komputerowych i w środowisku ich miłośników.

Za koncepcję i realizację akcji odpowiadała agencja Gameset specjalizująca się w działaniach w obszarze gamingu.

Zobacz także


od 26 lipca do 13 października

Wystawa „Powstanie Warszawskie 1944” w Berlinie

25 lipca w Centrum Dokumentacji Topografia Terroru w Berlinie została otwarta wystawa „Warsaw Rising 1944/ Der Warschauer Aufstand 1944” (wystawa dwujęzyczna niemiecko-angielska) przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

więcej
1.08

Akcja społeczna: Wolność łączy

W Godzinę „W” w ponad 350 miejscach pamięci na terenie stolicy harcerze i wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego rozdadzą warszawiakom wpinki z symbolem Polski Walczącej. ZOBACZ LISTĘ MIEJSC

więcej
sklep

„Pamięć własna” – kolekcja odzieży od Muzeum Powstania Warszawskiego

To propozycja dla tych, którzy w dyskretny i elegancki sposób chcą okazać swoją pamięć o Powstaniu.

więcej
26.07 – 6.08

Pamięć „W” kadrze – konkurs fotograficzny Muzeum Powstania Warszawskiego

Weź udział w konkursie fotograficznym z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Uchwyć w swoim obiektywie obchody i uroczystości organizowane w dowolnym miejscu na świecie!

więcej