Na tropie dawnej Shqipërii.

Od 24 marca Muzeum Powstania Warszawskiego i Ambasada Republiki Albanii w Polsce zaprasza do Fotoplastikonu Warszawskiego na wystawę prezentującą Albanię z lat 50. 47 stereoskopowych zdjęć jest zapisem podróży po najbardziej...

Od 24 marca Muzeum Powstania Warszawskiego i Ambasada Republiki Albanii w Polsce zaprasza do Fotoplastikonu Warszawskiego na wystawę prezentującą Albanię z lat 50.  47 stereoskopowych zdjęć jest zapisem podróży po najbardziej znanych rejonach tego najmniej znanego kraju Europy. Fotografie pochodzą ze zbiorów Fotoplastikonu Warszawskiego.

Wystawa prezentująca Albanię na stereoskopowych, kolorowych zdjęciach jest zapisem podróży po najbardziej znanych rejonach tego najmniej znanego kraju Europy. Nieznany autor slajdów odbył podróż po niemal całym kraju: od Shkodër, przez Elbasan, Durrës, aż do Sarandë. Na zdjęciach obok pozostałości  starożytnych budowli zobaczymy także strzeliste wieże średniowiecznych minaretów, ruchliwe ulice Tirany oraz skąpane słońcem zakątki Butrinti i Gijokaster. Dużą część kolekcji stanowią zdjęcia przedstawiające życie codzienne mieszkańców. To między innymi fotografie przedstawiające sceny uliczne, mężczyzn przy pracy czy kobiety w regionalnych strojach ludowych.

Niewątpliwymi walorami prezentowanego zbioru jest temat, czyli codzienność Albanii w burzliwych latach 50., a także sposób w jaki została ona przedstawiona: senny i trochę tajemniczy obraz wyłaniający się z fotografii sprawia wrażenie jakby kraj ten stał na uboczu z dala od wydarzeń rozgrywających się w tym czasie na reszcie kontynentu europejskiego.

Fotoplastikon w al. Jerozolimskich 51, którym od 2008 r. opiekuje się Muzeum Powstania Warszawskiego, jest unikalny – powstał na początku XX w. i z przerwami działał przez całe stulecie. W swoich zbiorach posiada już ponad 5000 unikalnych stereoskopowych fotografii ułożonych blisko w 100 kolekcji, przedstawiających niemal wszystkie zakątki świata. Dzięki temu tajemniczemu urządzeniu na początku wieku zwykły mieszkaniec stolicy, który nigdy nie przekroczył granicy miasta, udawał się w niezwykłą trójwymiarową podróż i mógł poznać nieznane mu kraje. Dlatego też, we wspomnieniach wielu warszawiaków Fotoplastikon przedstawia się  jako okno na świat.

Wystawa pochodząca ze zbiorów własnych Fotoplastikonu będzie czynna od 24 marca 2011 codziennie (z wyjątkiem niedziel i poniedziałków) w godz. 10.00 -18.00 w oficynie kamienicy w Al. Jerozolimskich 51.

Zobacz także

Nasz newsletter