Noc Muzeów 2025

Noc Muzeów 2025 już za kilka dni! Z tej okazji Muzeum wraz z oddziałami przygotowało wiele atrakcji. Co będzie można zobaczyć tej niezwykłej nocy?

W sobotę 17 maja 2025 roku już po raz 21. odbędzie się Noc Muzeów. W jej ramach przygotowaliśmy bezpłatne zwiedzanie ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Cel Bezpieki, wystawę fotografii stereoskopowych w Fotoplastikonie Warszawskim, koncert na otwarcie Pokoju na Lato oraz wystawę plenerową „Zachowajmy ich w Pamięci”.

Zwiedzanie ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego (18.00-01.00)

Zapraszamy na indywidualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Niecałe trzy miesiące przed 81. rocznicą Powstania Warszawskiego warto zanurzyć się w scenerię sprzed lat i poczuć atmosferę powstańczej Warszawy. Za pomocą nowoczesnych środków prezentacji Muzeum przybliża widza do źródła historycznego i eksponatu – multimedialna ekspozycja w niepowtarzalny sposób oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, zwiedzający będą mogli również wejść na wieżę widokową, z której rozpościera się rozległa panorama miasta.

Fot. Michał Szlaga/Muzeum Powstania Warszawskiego

Wystawa fotografii stereoskopowych w Fotoplastikonie Warszawskim (19.00-01.00)

Tylko w Noc Muzeów, od godziny 19.00 do 1.00 w nocy, będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę fotografii stereoskopowych ukazujących Warszawę w okresie realizacji planu sześcioletniego. Przeniesiemy się w czasy powojennej odbudowy miasta (1950–1955) – przyjrzymy się stolicy powstającej z ruin i zmieniającej się w socjalistyczną metropolię. Zwiedzających zabawiać będzie warszawska kapela podwórkowa, która wykona własne interpretacje „ulicznech ślagierów”, oraz gawędziarz Piotr Giergot, który odtworzy unikatową atmosferę „warsiaskiej” ulicy. Występy w godzinach 19.00–22.00.

Fot. Katarzyna Stefanowska/Muzeum Powstania Warszawskiego

Zwiedzanie z przewodnikiem Cel Bezpieki (18.00-23.00)

W piwnicach Ministerstwa Sprawiedliwości prezentujemy wystawę „Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945–1954” ukazującą losy Powstańców Warszawskich prześladowanych po wojnie. W areszcie tym komuniści więzili działaczy podziemia niepodległościowego, m.in. generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” i porucznika Jana Rodowicza „Anodę”. Zwiedzanie trwa około 40 minut i odbywa się z przewodnikiem w 20-osobowych grupach. Ze względu na charakter prezentowanych treści sugerujemy, aby zwiedzający mieli ukończone 16 lat.

Fot. Dominik Gralak/Muzeum Powstania Warszawskiego

Wystawa plenerowa „Zachowajmy ich w pamięci” (od 18.00 do listopada br.)

W parku Powstańców Warszawy na Woli warto odwiedzić wystawę plenerową „Zachowajmy ich w pamięci” poświęconą ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego. Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego, przywraca pamięć o warszawiakach, którzy zginęli lub zaginęli w sierpniu i wrześniu 1944 roku. Kolejne edycje wystawy prezentują na bieżąco aktualizowane dane. Na podświetlanych nocą kubikach widnieją imiona i nazwiska ofiar niemieckiego okupanta, a także ich data urodzenia oraz ostatnie miejsce pobytu lub zamieszkania.

Fot. Katarzyna Stefanowska/Muzeum Powstania Warszawskiego

Wielkie otwarcie Pokoju na Lato (21.30-23.30)

Koncertem Łona x Konieczny x Krupa w Noc Muzeów zainaugurujemy jedenasty sezon Pokoju na Lato – letniego pawilonu kulturalno-rekreacyjnego przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Na scenie wystąpi Łona w towarzystwie Andrzeja Koniecznego i Kacpra Krupy – muzyków ze składu Siema Ziemia. Artyści zagrają utwory z albumu „Taxi” opowiadającego o świecie widzianym zza szyby taksówki. Za płytę tę zdobyli w 2024 roku trzy Fryderyki w kategoriach „Album hip-hopowy”, „Projekt artystyczny” i „Teledysk” oraz dwie statuetki Popkillera przyznane w kategoriach „Album” i „Raperzy roku”. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego

Zobacz także