O Powstaniu Warszawskim w Hiroszimie

wystawa

Od 16 listopada 2023 roku w Hiroszimie będzie można zwiedzić wystawę „Warszawa. Feniks z popiołów”, która opowiada losy stolicy Polski pod okupacją niemiecką, w czasie Powstania Warszawskiego oraz powojennej odbudowy. Ekspozycja została zorganizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytut Adama Mickiewicza, we współpracy z Instytutem Polskim w Tokio oraz Urzędem Miasta Hiroszima.

Już od listopada japońska publiczność będzie miała okazję zobaczyć niezwykłą wystawę opowiadającą o XX-wiecznych losach Warszawy, ze szczególnym naciskiem na okres II wojny światowej i Powstania Warszawskiego, a także fenomen powojennej odbudowy. Ekspozycja zostanie zaprezentowana w nieprzypadkowym miejscu, jakim jest Bank of Japan. Budynek byłego oddziału Banku Japonii to jeden z nielicznych obiektów, które przetrwały wybuch bomby atomowej w Hiroszimie prawie 80 lat temu.

Powojenne losy obu miast, ich odbudowa dzięki wielkiej społecznej energii, stanowią piękne przesłanie nadziei na przyszłość. Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego

"Wystawa prezentuje Warszawę, która była pięknym i nowoczesnym miastem, a zapłaciła straszliwą cenę za pragnienie wolności: była czterokrotnie burzona w czasie wojny. Ale powstała niczym Feniks z popiołów i dziś jest dynamicznie rozwijającą się metropolią – stolicą wolnej Polski. Wystawa w Hiroszimie – mieście, które również przeżyło swoją zagładę – to wydarzenie symboliczne. Powojenne losy obu miast, ich odbudowa dzięki wielkiej społecznej energii, stanowią piękne przesłanie nadziei na przyszłość" – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Fot. M. Sadowski

 

Zbieżność losów obu miast, zrujnowanych w wyniku działań wojennych i odbudowanych potem przez społeczeństwo, nadaje ekspozycji charakteru ponadregionalnego. Podkreśla to dr Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza:

"Z historią Powstania Warszawskiego nierozerwalnie wiąże się uniwersalna przestroga przed tym, jakie skutki niesie ze sobą wojna. Zarówno na wystawie, jak i na towarzyszącym jej przeglądzie polskich filmów o Powstaniu, staniemy przed obrazami spustoszenia. A przecież zrujnowane miasto to tylko część wojennego obrazu. Ludność cywilna ginąca w ruinach to setki tysięcy bijących serc, które zamilkły w Warszawie na zawsze".

Ekspozycja, na którą złoży się ponad 70 paneli wystawowych, 3 gabloty z eksponatami, 2 kioski multimedialne oraz pokaz filmowy, będzie ukazywała losy Warszawy – miasta dotkniętego okrucieństwem nazistowskiej machiny zagłady. Rozpocznie się od ukazania Warszawy przedwojennej, rozkwitającego miasta z bogatym życiem kulturalnym i rozrywkowym. Kolejne części wystawy pokażą Warszawę okupowaną: politykę niemiecką wobec ludności żydowskiej i polskiej, terror uliczny oraz życie mieszkańców w ekstremalnie niekorzystnych warunkach. Warszawa zostanie zaprezentowana jako stolica Polskiego Państwa Podziemnego, pokazane zostaną jego struktury, a także administracja, media, edukacja, „Żegota”, wojsko oraz akcje prowadzone przez Armię Krajową.

Punktem kulminacyjnym będzie opowieść o Powstaniu Warszawskim w całej jej złożoności. Na wystawie dostępne będą wspomnienia uczestników Powstania Warszawskiego, jak również eksponaty z powstańczej Warszawy, np. opaska powstańcza, skrzynka na listy Poczty Polowej i ważne dokumenty, takie jak kenkarta gen. dyw. Tadeusza Komorowskiego „Bora”. Na koniec tej części ekspozycji zaprezentowany zostanie film „Miasto ruin”, ukazujący doszczętnie zniszczone miasto w 1945 roku. Ostatni fragment wystawy pokaże odradzającą się Warszawę – powstającą z gruzów wysiłkiem całego społeczeństwa, aby stać się dziś nowoczesną metropolią.

Fot. M. Sadowski

Tragiczne losy mieszkańców miasta przybliży japońskiej publiczności przegląd filmów o tematyce powstańczej, stanowiący część programu wydarzeń towarzyszących wystawie. Na otwartych dla publiczności seansach od 17 do 19 listopada pokazane zostaną trzy filmy: „Kanał” (reż. Andrzej Wajda), „Miasto ‘44” (reż. Jan Komasa) oraz „Powstanie Warszawskie” (reż. Jan Komasa), który powstał w oparciu o kroniki powstańcze.

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 listopada. Towarzyszyć mu będą dwa wydarzenia. Wieczorem zaplanowany został recital fortepianowy Marka Brachy, który wykona m.in. utwory Władysława Szpilmana, Grażyny Bacewicz i Mieczysława Wajnberga, skomponowane w tym samym czasie, o którym opowiada wystawa – przed II wojną światową, w trakcie wojny i po jej zakończeniu.

W dniu otwarcia wystawy przedstawiciele Instytutu Adama Mickiewicza, Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytutu Polskiego w Tokio, Symfonii Hiroszimskiej i Urzędu Miasta Hiroszima wspólnie zasadzą też symboliczne drzewo ku pamięci śp. Krzysztofa Pendereckiego – wybitnego kompozytora i blisko związanego z Japonią autora „Trenu – ofiarom Hiroszimy”.

Fot. M. Sadowski

 ***

Wystawa „Warszawa. Feniks z popiołów” potrwa do 5 lutego 2024 roku.

Ekspozycja odbywa się pod honorowym patronatem premiera Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego.

 • Organizatorzy:

  Muzeum Powstania Warszawskiego
  Miasto Stołeczne Warszawa
  Instytut Adama Mickiewicza
  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 • Partnerzy:

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych
  Instytut Polski w Tokio 

 • Gospodarz:

  Urząd Miasta Hiroszima

 


 

 

Zobacz także

Nasz newsletter