„ONI – aktywni z muzeum”

„Osoby Niepełnosprawne Intelektualnie – aktywni w muzeum” to najnowsza publikacji Muzeum Powstania Warszawskiego, zrealizowana w ramach projektu „Zakochana Warszawa”, który odbył się w ramach programu „Akademia Orange”. Publikacja składa się...

„Osoby Niepełnosprawne Intelektualnie – aktywni w muzeum” to najnowsza publikacji Muzeum Powstania Warszawskiego, zrealizowana w ramach projektu „Zakochana Warszawa”, który odbył się w ramach programu „Akademia Orange”. Publikacja składa się z dwóch części: pierwsza, będąca poradnikiem fotografowania, skierowana jest bezpośrednio do młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie; druga część to zestaw praktycznych porad i wskazówek dla instytucji kultury. Integralną częścią poradnika jest materiał filmowy, zawierający relację z przebiegu projektu. Premiera publikacji odbyła się 29 maja w Muzeum Powstania Warszawskiego. Poradnik, który powstał w ramach projektu „Zakochana Warszawa”, jest z jednej strony podsumowaniem warsztatów fotograficznych dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, zrealizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach projektu, a z drugiej zestawem porad i wskazówek dla instytucji kultury do realizacji analogicznych projektów. Pierwsza część została napisana tekstem łatwym do czytania i jest skierowana do młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Jej autorem jest Tomasz Meuś, który opracował i prowadził dla młodzieży ze szkół partnerskich warsztaty fotograficzne w ramach projektu. Druga część to efekt współpracy między organizatorem – Muzeum Powstania Warszawskiego a Partnerami projektu. Zawiera ona „Kilka słów o osobach z niepełnosprawnością intelektualną”, przygotowanych przez przedstawicielki Partnerów projektu, czyli Katarzynę Paszkowską i Beatę Patrzykąt-Owczarek (z ZSS nr 100) oraz Annę Pogorzelską i Jolantę Dąbrowską (z ZSS nr 105). Druga część zawiera również praktyczne porady dla przewodników i innych pracowników instytucji kultury, jak oprowadzać osoby niepełnosprawne intelektualnie po muzeach. Jej autorką jest dr Izabela Fornalik, pedagog specjalny, która sprawowała opiekę merytoryczną nad przebiegiem projektu i publikacją. Materiał filmowy, będący integralną częścią poradnika, ukazuje działania zrealizowane w ramach projektu oraz dokumentuje projekt. Autorką scenariusza, reżyserką oraz producentką jest Małgorzata Zarzycka. Pobierz materiały:

"ONI" - kilka słów >

"ONI" - do rodziców i opiekunów >

"ONI" - fotoporadnik >

"ONI" - osoba niepełnosprawna intelektualnie w Muzeum >

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, zwraca uwagę, że projekt „Zakochana Warszawa” to „przykład jednego z wielu projektów, w którym może uczestniczyć młodzież ze szkół specjalnych”, i że ma nadzieję, iż „stanie się on inspiracją i skuteczną zachętą do podejmowania analogicznych działań w instytucjach kultury”.

Publikacja „ONI – aktywni z muzeum” wraz z materiałem filmowym powstała w ramach projektu „Zakochana Warszawa”, którego celem jest wypracowanie dobrych praktyk oraz ukazanie możliwości angażowania osób niepełnosprawnych intelektualnie w działalność instytucji kultury oraz pokazanie ich spojrzenia na świat. Muzeum Powstania Warszawskiego, jako najnowocześniejsza instytucja kultury w Polsce, dąży do zaangażowania wszystkich grup społecznych w poznawanie historii i kultury stolicy. Więcej informacji nt projektu można znaleźć na stronach www.1944.pl oraz www.akademiaorange.pl.

Projekt jest zrealizowany w ramach programu Akademia Orange.

Partnerzy projektu „Zakochana Warszawa”:

Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”
Zespół Szkół Specjalnych Nr 100 przy ul. Czarnieckiego
Zespół Szkół Specjalnych Nr 105 przy ul. Długiej

Współpraca:
 

Akademia Fotografii, Instytut Kultury Wizualnej

Zobacz także

Nasz newsletter