Październikowy koncert muzyki poważnej z cyklu „Muzyka pod Liberatorem”

17 października

Wieczór z utworami Grażyny Bacewicz, najwybitniejszej polskiej kompozytorki XX wieku w wykonaniu skrzypka Jakuba Jakowicza i pianisty Bartosza Bednarczyka.

Wydarzenie poprowadzi Barbara Schabowska, dziennikarka radiowej Dwójki, która podczas każdego ze spotkań porozmawia z kompozytorem lub jego bliskimi.

Koncert jest częścią cyklu „Muzyka pod Liberatorem” prezentującego warszawskich kompozytorów muzyki poważnej. Współorganizatorami cyklu są: Program 2 Polskiego Radia, Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz TVP Kultura.

17 października, godz. 19.00. Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.

Grażyna Bacewicz – kompozytorka i koncertująca skrzypaczka, jedna z niewielu kobiet w historii polskiej muzyki. Katalog jej twórczości obejmuje koncerty na różne instrumenty, utwory symfoniczne, kwartety smyczkowe, utwory kameralne i balety. Grażyna Bacewicz pisała także muzykę do filmu i teatru, muzykę do słuchowisk Polskiego Radia oraz piosenki.

Jej pierwszym filmem, do którego napisała muzykę, była „Marysia i Krasnoludki”, z 1960 roku – klasyk Polskiej Szkoły Filmowej. Miała też zacięcie literackie – jest autorką powieści, opowiadań i sztuki teatralnej.

Kompozycję studiowała u Kazimierza Sikorskiego w latach 20. w Warszawie i u Nadii Boulanger w Paryżu. Jako solistka sukcesy zaczęła odnosić od 1935 roku, gdy zdobyła wyróżnienie na Pierwszym Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym imienia Henryka Wieniawskiego. Była koncertmistrzem warszawskiego Orkiestry Polskiego Radia. Po wojnie prowadziła klasę skrzypiec i wykładała przedmioty teoretycznej w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Łodzi.

W czasie okupacji mieszkała w Warszawie i brała udział w konspiracyjnych koncertach Rady Głównej Opiekuńczej. Z tego okresu pochodzą m.in. Trzy preludia na fortepian, Suita na dwoje skrzypiec czy II Kwartet smyczkowy, którego prawykonanie odbyło się w kawiarni Bolesława Woytowicza w 1943 roku.

Pod Liberatorem zabrzmią jej dwie Sonaty na skrzypce z fortepianem, z 1947 i 1949 roku.

Zobacz także

Nasz newsletter