Piłsudski. 48 odsłon.

Muzeum Powstania Warszawskiego, we współpracy z Muzeum Historii Polski i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku serdecznie zaprasza na wystawę „Piłsudski. 48 odsłon”. Wystawa czynna jest od 8 listopada w Fotoplastikonie Warszawskim...

Muzeum Powstania Warszawskiego, we współpracy z Muzeum Historii Polski i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku serdecznie zaprasza na wystawę „Piłsudski. 48 odsłon”. Wystawa czynna jest od 8 listopada 2012, od wtorku do niedzieli, tylko w Fotoplastikonie Warszawskim.

Niezwykłe, stereoskopowe zdjęcia są zapisem życia jednej z najwybitniejszych postaci XX wieku – Józefa Piłsudskiego. Na 48 fotografiach zostały zamknięte ważne momenty z życia Marszałka, będące jednocześnie historią odradzającej się Rzeczpospolitej.


Życie Józefa Piłsudskiego to dzieje Polski w pigułce od końca XIX do połowy lat 30. wieku XX. Dodatkowo, dzięki trójwymiarowości fotografii stereoskopowej, mamy wrażenie, że stajemy się niemal naocznymi świadkami najważniejszych wydarzeń z początków II Rzeczpospolitej tj. okres odrodzenia państwa, wojna polsko – bolszewicka, czy zamach majowy 1926 roku. „Piłsudski. 48 odsłon” to wystawa pokazująca Marszałka na wszystkich etapach jego życia. Dzieciństwo na Wileńszczyźnie, czasy zesłania na Syberię, służba w Legionach Polskich i wreszcie okres największego splendoru i powszechnego uznania w latach II Rzeczpospolitej. Te i wiele innych obrazów, do zobaczenia tylko w Fotoplastikonie Warszawskim.

 

Fotoplastikon w Al. Jerozolimskich 51 jest unikatowy – powstał na początku XX wieku i nigdy nie zmienił swojej oryginalnej lokalizacji. W zbiorach jest już ponad 5000 stereoskopowych fotografii ułożonych w ponad 100 kolekcji, przedstawiających niemal wszystkie zakątki świata. Funkcjonujący w Al. Jerozolimskich przez większą część XX wieku, przez wiele lat był dla warszawiaków jedynym oknem na świat, wąską szczeliną w żelaznej kurtynie.
 

Wystawa „Piłsudski. 48 odsłon” - Fotoplastikon Warszawski, Al. Jerozolimskich 51, 8 listopada - 30 listopada 2012 roku, od wtorku do niedzieli, w godz. 10.00-18.00.

Zobacz także

Nasz newsletter