Premiera filmu "W cieniu Prezydenta".

16 września o godz. 18.00 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego odbędzie się premiera filmu "W cieniu Prezydenta". Film dokumentalny w reżyserii Hanny Etemadi to opowieść o losach zapomnianego bohatera Jana Pohoskiego...

16 września o godz. 18.00 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego odbędzie się premiera filmu "W cieniu Prezydenta". Film dokumentalny w reżyserii Hanny Etemadi to opowieść o losach zapomnianego bohatera Jana Pohoskiego, żołnierza I Brygady Legionów, a od 1934 roku zastępca Stefana Starzyńskiego - Prezydenta Warszawy, prekursora europejskiej wizji naszej stolicy.


Aresztowany wiosną 1940 roku w ramach realizacji planu AB generała Hansa Franka został zastrzelony w masowej egzekucji 20- 21 czerwca 1940 roku w Palmirach obok Rataja, Niedziałkowskiego, Kusocińskiego. Jego życiorys wpisał się w historię naszego kraju i Warszawy, jak i tragedia jego Rodziny.

Córkę Ewę wybitną poetkę i publicystkę, również więźniarkę Pawiaka rozstrzelaną w lutym 1944 roku w ruinach Getta . Syn Jan zginął w Powstaniu Warszawskim o nich także jest film, oparty na pamiętniku żony Jana Hanny Pohoskiej. Unikatowe archiwalia filmowe i fotograficzne ilustrujące losy rodziny Pohoskich na tle historii kraju to obok nowoczesnego montażu i oryginalnej oprawy muzycznej to bezsprzeczne walory filmu.


Czas emisji: 48’35”

Rok produkcji: 2013

Producent: Studio Filmowe Kronika

Premiera: 16 września 2013, godz. 18.00, Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.

Zobacz także

Nasz newsletter