Program obchodów 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzeń związanych z 69. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Zaczynamy już w czwartek 25 lipca od wernisażu...

Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzeń związanych z 69. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Zaczynamy już w czwartek 25 lipca od wernisażu wystawy "Obiektyw powstańczy" w Fotoplastikonie Warszawskim. W sobotę 27 lipca odbędzie się rodzinna gra miejska i premiera książki "Mój tato szczęściarz". Miejsce startu stanowi zagadkę - dowiedzą się o nim tylko Ci, którzy się zarejestrują.

Tego samego dnia na scenę w Parku Wolności wróci Lao Che! Po 8 latach zespół przypomni płytę "Powstanie Warszawskie", której wydanie było przełomowym momentem w karierze Lao Che. Temu wielkiemu widowisku multimedialnemu towarzyszyć będzie niepowtarzalna oprawa wizualna, nadająca nowy sens muzyce i nowy wymiar spojrzeniu na wydarzenia z sierpnia 1944. Podczas koncertu przeniesiemy się w całkiem nową rzeczywistość dzięki mappingowi architektonicznemu 3d.

28 lipca to dzień kolejnych atrakcji artystycznych. O godz. 16:00 na podwórku kamienicy przy ul. Konopczyńskiego 5/7 rozpocznie się teatrzyk "Kukiełki pod barykadą". Spektakl będzie nie tylko odtworzeniem oryginału z okresu Powstania, ale również odbędzie się dokładnie w tym samym miejscu, co 69 lat temu. O 20:00 zaś zacznie się widowisko muzyczne "Zakazane piosenki", czyli wieczór piosenek m.in. z kultowego filmu, okraszony współczesnymi tekstami satyrycznymi inspirowanymi humorem okupacyjnym. Wśród wykonawców m.in. Kabaret Moralnego Niepokoju i Katarzyna Groniec. Imprezę poprowadzi Artur Andrus. Następnego dnia - w poniedziałek 29 lipca - wspólnie z Muzeum Historii Żydów Polskich będziemy dyskutować o Warszawie Dwóch Powstań.

Środa, 31 lipca to dzień oficjalnego spotkania Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Bronisławem Komorowskim i Prezydent m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz oraz inauguracja wystawy "Powstanie Warszawskie w malarstwie Jana Chrzana". W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego jak co roku zapraszamy na Plac Krasińskich, gdzie przy pomniku Powstania Warszawskiego odbędzie się Apel Poległych
1 sierpnia, o godzinie „W” (17:00), wraz z całą Polską zatrzymaj się w ciszy i oddaj cześć Powstańcom Warszawskim. Tego dnia zapraszamy do wzięcia udziału w oficjalnych uroczystościach państwowych. Zwieńczeniem dnia będzie tradycyjne wspólne śpiewanie powstańczych piosenek podczas spotkania "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki", które tym razem odbędzie się na Placu Zamkowym. Początek o godz. 20:00. A równo o północy, w sali pod Liberatorem będzie miała miejsce premiera spektaklu teatralnego Marcina Cecko "Kamienne niebo zamiast gwiazd". Reżyseria i scenografia: Krzysztof Garbaczewski. Nowoczesny projekt teatralny, w którym historyczny temat spotyka się z radykalnym eksperymentem scenicznym, będzie wystawiany codziennie do 5 sierpnia.

W pierwszą sobotę sierpnia Warszawę zdominują fotografowie i rowerzyści. O 15:00 wystartuje "Twoja klisza z Powstania" - fotograficzna gra miejska, której tegorocznym tematem przewodnim będzie historia warszawskiego Mokotowa. ZAREJESTRUJ SIĘ > Dwie godziny później, o 17:00 na linii startu staną rowerzyści biorący udział w Masie Powstańczej 2013 - hołdzie rowerzystów składanym Powstańcom. Tym razem trasa poprowadzi szlakiem wiślanej przeprawy i nocnych patroli. ZAREJESTRUJ SIĘ > Na 4 sierpnia przygotowaliśmy dwie propozycje w Parku Wolności. W południe rozpocznie się rodzinne spotkanie edukacyjne "Szukamy bohaterów', a o 18:00 zostanie odprawiona msza święta dla warszawiaków i harcerzy.

UWAGA! Bilety na koncert Lao Che oraz spektakl muzyczny Zakazane Piosenki można kupić w kasach MPW. Cena: 14 zł. Bilet nie upoważnia do zwiedzania Muzeum. Szczegóły na temat biletów na spektakl teatralny podamy wkrótce.

Za koncept kreatywny oraz projekty graficzne i postprodukcję odpowiada warszawskie STUDIO2X2 >

Pobierz informator z pełnym programem obchodów 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego >

PROGRAM wydarzeń organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego oraz uroczystości głównych:

25 lipca (czwartek)

Wernisaż wystawy „Obiektyw powstańczy” w Fotoplastikonie Warszawskim. Fotografie reporterów Biura Informacji i Propagandy AK z Powstania Warszawskiego. Wstęp z zaproszeniami.

27 lipca (sobota)

godz. 15.00 – 17.00 – Rodzinna gra miejska i premiera książki „Mój tato szczęściarz”. Wstęp wolny, udział po rejestracji na www.1944.pl (od 18 lipca)
godz. 21.00 – Spektakl muzyczny "Lao Che. Live. Powstanie Warszawskie" w ramach cyklu "Pamiętamy'44". Koncert będzie wzbogacony widowiskiem multimedialnym z wykorzystaniem mappingu 3D, nadającemu nowy sens muzyce zespołu Lao Che. Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego. Bilety do nabycia w kasie MPW. Bilety do nabycia w kasach MPW. Cena biletu: 14 zł. Bilet nie upoważnia do zwiedzania Muzeum.

28 lipca (niedziela)

godz. 16.00 - 17.00 – Powstańczy teatr: "Kukiełki pod barykadą", ul. Konopczyńskiego 5/7, wstęp wolny.
godz. 20.00 – "Zakazane piosenki - widowisko muzyczne" wieczór piosenek m.in. z kultowego filmu, okraszony współczesnymi tekstami satyrycznymi inspirowanymi humorem okupacyjnym. Wykonawcy: Kabaret Moralnego Niepokoju, Katarzyna Groniec, Joanna Kołaczkowska, Mela Koteluk, Marek Dyjak, Skubas. Prowadzenie: Artur Andrus. Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego. Bilety do nabycia w kasie MPW. Bilety do nabycia w kasach MPW. Cena biletu: 14 zł. Bilet nie upoważnia do zwiedzania Muzeum.

29 lipca (poniedziałek)

godz. 18.00 - "Warszawa dwóch Powstań. Dyskusja z okazji 69. rocznicy Powstania Warszawskiego" dyskusja organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich. MHŻP, ul. Anielewicza 6, wstęp wolny.

31 lipca (środa)

Inauguracja wystawy "Powstanie Warszawskie w malarstwie Jana Chrzana". Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp w cenie biletu.
godz. 10.00 – Spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Bronisławem Komorowskim i Prezydent m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz. Uroczystość nadania odznaczeń państwowych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego, wejście z zaproszeniami.

godz. 13.00 - Uroczysta Sesja Rady m. st. Warszawy
godz. 18.00 - Polowa Msza Święta przy Pomniku PowstaniaWarszawskiego; Plac Krasińskich
godz. 19.00 - Uroczysty Apel Pamięci przy Pomniku PowstaniaWarszawskiego; Plac Krasińskich
godz. 20.00 - Koncert „Sierpniowa Melodia”; Plac Krasińskich

1 sierpnia (czwartek)

godz. 13.00 – 13.45 - Składanie kwiatów pod Pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”; róg ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich
godz. 14.00 - Uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej; ul. Wiejska
godz. 16.0016.45 - Składanie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”; Cmentarz Wojskowy na Powązkach
godz. 17.00 - Godzina „W”– Oddanie Hołdu Powstańcom pod Pomnikiem Gloria Victis; Cmentarz Wojskowy na Powązkach

godz. 19.30 - Uroczystości przy Pomniku „Polegli-Niepokonani”. Modlitwa; Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli
godz. 20.00 – „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” – wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. Pl. Zamkowy. Wstęp wolny.

godz. 21.00 - Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego – rozpalenie Ogniska Pamięci; ul. Bartycka
godz. 24.00 – Premiera spektaklu teatralnego Marcina Cecko „Kamienne niebo zamiast gwiazd”. Reżyseria i scenografia: Krzysztof Garbaczewski. Koprodukcja Muzeum Powstania Warszawskiego i Nowego Teatru, Sala pod Liberatorem. Wstęp z zaproszeniami.

2 sierpnia (piątek)

godz. 20.00 – Spektakl teatralny Marcina Cecko „Kamienne niebo zamiast gwiazd”. Reżyseria i scenografia: Krzysztof Garbaczewski. Koprodukcja Muzeum Powstania Warszawskiego i Nowego Teatru, Sala pod Liberatorem, wstęp biletowany, bilety do nabycia w kasie MPW  (Cena biletu: 14 zł. Bilety na wszystkie dni wystawiania spektaklu będą w sprzedaży w kasie MPW od poniedziałku 22.07 od godz. 10.00. Jedna osoba może kupić max. 4 bilety na jeden dzień wystawiania spektaklu.).

3 sierpnia (sobota)

godz. 15.00 - „Twoja klisza z Powstania” – fotograficzna gra miejska wstęp wolny, udział po rejestracji na www.klisza.1944.pl
godz. 17.00 – Masa Powstańcza 2013; przejazd rowerowy ulicami Warszawy szlakiem wiślanej przeprawy i nocnych patroli, start spod Muzeum Powstania Warszawskiego, udział po rejestracji >
godz. 20.00 – Spektakl teatralny Marcina Cecko „Kamienne niebo zamiast gwiazd”. Reżyseria i scenografia: Krzysztof Garbaczewski. Koprodukcja Muzeum Powstania Warszawskiego i Nowego Teatru, Sala pod Liberatorem, wstęp biletowany, bilety do nabycia w kasie MPW  (Cena biletu: 14 zł. Bilety na wszystkie dni wystawiania spektaklu będą w sprzedaży w kasie MPW od poniedziałku 22.07 od godz. 10.00. Jedna osoba może kupić max. 4 bilety na jeden dzień wystawiania spektaklu.).

4 sierpnia (niedziela)

godz. 12.00-15.00 – Rodzinne spotkanie edukacyjne „Szukamy bohaterów” dla rodzin z dziećmi od 5 roku życia. Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego, wstęp wolny.
godz. 18.00 – Msza święta dla warszawiaków i harcerzy. Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego.
godz. 20.00 – Spektakl teatralny Marcina Cecko „Kamienne niebo zamiast gwiazd”. Reżyseria i scenografia: Krzysztof Garbaczewski. Koprodukcja Muzeum Powstania Warszawskiego i Nowego Teatru, Sala pod Liberatorem, wstęp biletowany, bilety do nabycia w kasie MPW  (Cena biletu: 14 zł. Bilety na wszystkie dni wystawiania spektaklu będą w sprzedaży w kasie MPW od poniedziałku 22.07 od godz. 10.00. Jedna osoba może kupić max. 4 bilety na jeden dzień wystawiania spektaklu.).

5 sierpnia (poniedziałek)

godz. 18.00 - Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli przy Pomniku Pamięci 50 tysięcy mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944; Skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności

godz. 20.00 – Spektakl teatralny Marcina Cecko „Kamienne niebo zamiast gwiazd”. Reżyseria i scenografia: Krzysztof Garbaczewski. Koprodukcja Muzeum Powstania Warszawskiego i Nowego Teatru, Sala pod Liberatorem, wstęp biletowany, bilety do nabycia w kasie MPW  (Cena biletu: 14 zł. Bilety na wszystkie dni wystawiania spektaklu będą w sprzedaży w kasie MPW od poniedziałku 22.07 od godz. 10.00. Jedna osoba może kupić max. 4 bilety na jeden dzień wystawiania spektaklu.).

6 sierpnia (wtorek)

godz. 12.00 - Odsłonięcie Monumentu Pamięci Filmowców, Członków Wydziału Propagandy Referatu Filmowego BIP KG AK, realizatorów kronik filmowych Powstania Warszawskiego - "Warszawa Walczy". Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego.


W dniach 22 lipca – 4 sierpnia 2013 r. w godzinach 10.00 – 18.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie działało CENTRUM INFORMACYJNE OBCHODÓW 69. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO tel. 22 539 79 97;
22 539 79 98; 22 539 79 36

Zobacz także

Nasz newsletter