27 czerwca

Promocja książki „Nasza powstańcza młodość. Rozmowy z bohaterami Polski Podziemnej”

To już trzecia publikacja autorstwa Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek. Książka jest pełna emocji i wspomnień uczestników Powstania Warszawskiego.

Większość z nich ma już ponad dziewięćdziesiąt lat. Potrafią cieszyć się każdą przeżytą chwilą. Coraz częściej i chętniej opowiadają o najtrudniejszych latach swojego życia. Z błyskiem w oku mówią o konspiracyjnej działalności i akcjach, w których brali udział, a które na trwałe zapisały się w naszej historii. O przyjaźniach na śmierć i życie,  pieczętowanych czynami i ofiarą, a nie deklaracjami. O miłościach rodzących się nie przy śpiewie ptaków, ale w huku rozrywających się pocisków. Ukochanej, zamiast pęku kwiatów, przynosiło się wtedy tak trudny do zdobycia kubek wody.

W tej książce świadkowie i bohaterowie wydarzeń z lat 1939–1945 dzielą się z autorką i czytelnikami swoimi przeżyciami, czasem bardzo osobistymi. Z każdym dniem ich coraz mniej. Misją autorki jest ocalenie od zapomnienia ich wspomnień i relacji.


Aleksandra Diermajer-Sękowska słowom przysięgi harcerskiej złożonej w 1943  pozostaje wierna do dziś.  Alicja Karlikowska w ostatnich dniach Powstania 23 godziny szła kanałami z Mokotowa do Śródmieścia. Tytus Karlikowski w 1943 roku dodał sobie lat, żeby wstąpić do Grup Szturmowych. 11 sierpnia  1944 został ciężko ranny na Cmentarzu Żydowskim. Andrzej Gładkowski w sierpniu 1944 miał 13 lat. Był łącznikiem Szefa Służby Sanitarnej Grupy „Północ”. Bogna Zachert-Okrzanowska w czasie okupacji mieszkała przy Hożej. Z okna widziała aresztowanie uczestników najgłośniejszego ślubu w okupacyjnej Warszawie. Edmund Baranowski miał niespełna 16 lat, kiedy został zaprzysiężony jako żołnierz AK. Przeszedł szlak bojowy od Woli przez Muranów, Starówkę, Czerniaków do Śródmieścia. Halina Jędrzejewska w Powstaniu była sanitariuszką. Jej szlak powstańczy to Wola, Stare Miasto, Śródmieście, Czerniaków. Niemieckie bomby zniszczyły we wrześniu 1939 dom rodzinny Romany Jabłonowskiej. Okupacja zabrała jej dzieciństwo. Zbigniew Galperyn w Powstaniu został ciężko ranny. Zbyt młody, żeby umierać – tak powiedziała pielęgniarka wyciągająca go z płonącego kościoła św. Jacka. Zdzisław Grontkowski był obrońcą Reduty Wawelskiej. 11 sierpnia 1944 z ostatnią grupą obrońców wszedł do kanału.

Zapraszamy na spotkanie z autorką i bohaterami książki we wtorek, 27 czerwca, o godz. 18.00. Muzeum Powstania Warszawskiego, Sala pod Liberatorem.

Prowadzenie: Anna Bojarska-Urbańska

Wstęp wolny.

Na spotkanie zapraszają: Muzeum Powstania Warszawskiego i Wydawnictwo Bellona

Zobacz także


wolność łączy

Premiera spotów „Szpital” i „Kamienica”

Od 22 czerwca 2017 r. każdy internauta może zobaczyć dwa spoty przygotowane z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło do współpracy przy ich realizacji Warszawską Szkołę Filmową.

więcej
73. rocznica

Spektakl teatralny „Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej”

Zapraszamy na spektakl teatralny przygotowany z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego. Reżyserem spektaklu jest Iwan Wyrypajew, a w głównej roli wystąpi Andrzej Seweryn.

więcej
zapowiedzi

Czerwiec 2017 w Muzeum Powstania Warszawskiego

Zajęcia dla dzieci, cykl Naturalnie, że Warszawa, plenerowa wystawa i inne. Sprawdź, co przygotowaliśmy na czerwiec!

więcej
29 maja

Na pierwszej linii. Aleppo

Na ostatnie przed wakacjami spotkanie z cyklu „Na pierwszej linii” zaprosiliśmy aż dwóch gości specjalnych. Pierwszym z nich będzie Darek Malejonek – lider zespołu Maleo Reggae Rockers. Towarzyszyć mu będzie pracownik salezjańskiego studia filmowego, operator i kierownik produkcji, Michał Król, który realizował swoje materiały m.in. w Egipcie, Libanie, Iraku, Pakistanie, Turcji, Ghanie, Indiach oraz Birmie.

więcej