27 czerwca

Promocja książki „Nasza powstańcza młodość. Rozmowy z bohaterami Polski Podziemnej”

To już trzecia publikacja autorstwa Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek. Książka jest pełna emocji i wspomnień uczestników Powstania Warszawskiego.

Większość z nich ma już ponad dziewięćdziesiąt lat. Potrafią cieszyć się każdą przeżytą chwilą. Coraz częściej i chętniej opowiadają o najtrudniejszych latach swojego życia. Z błyskiem w oku mówią o konspiracyjnej działalności i akcjach, w których brali udział, a które na trwałe zapisały się w naszej historii. O przyjaźniach na śmierć i życie,  pieczętowanych czynami i ofiarą, a nie deklaracjami. O miłościach rodzących się nie przy śpiewie ptaków, ale w huku rozrywających się pocisków. Ukochanej, zamiast pęku kwiatów, przynosiło się wtedy tak trudny do zdobycia kubek wody.

W tej książce świadkowie i bohaterowie wydarzeń z lat 1939–1945 dzielą się z autorką i czytelnikami swoimi przeżyciami, czasem bardzo osobistymi. Z każdym dniem ich coraz mniej. Misją autorki jest ocalenie od zapomnienia ich wspomnień i relacji.


Aleksandra Diermajer-Sękowska słowom przysięgi harcerskiej złożonej w 1943  pozostaje wierna do dziś.  Alicja Karlikowska w ostatnich dniach Powstania 23 godziny szła kanałami z Mokotowa do Śródmieścia. Tytus Karlikowski w 1943 roku dodał sobie lat, żeby wstąpić do Grup Szturmowych. 11 sierpnia  1944 został ciężko ranny na Cmentarzu Żydowskim. Andrzej Gładkowski w sierpniu 1944 miał 13 lat. Był łącznikiem Szefa Służby Sanitarnej Grupy „Północ”. Bogna Zachert-Okrzanowska w czasie okupacji mieszkała przy Hożej. Z okna widziała aresztowanie uczestników najgłośniejszego ślubu w okupacyjnej Warszawie. Edmund Baranowski miał niespełna 16 lat, kiedy został zaprzysiężony jako żołnierz AK. Przeszedł szlak bojowy od Woli przez Muranów, Starówkę, Czerniaków do Śródmieścia. Halina Jędrzejewska w Powstaniu była sanitariuszką. Jej szlak powstańczy to Wola, Stare Miasto, Śródmieście, Czerniaków. Niemieckie bomby zniszczyły we wrześniu 1939 dom rodzinny Romany Jabłonowskiej. Okupacja zabrała jej dzieciństwo. Zbigniew Galperyn w Powstaniu został ciężko ranny. Zbyt młody, żeby umierać – tak powiedziała pielęgniarka wyciągająca go z płonącego kościoła św. Jacka. Zdzisław Grontkowski był obrońcą Reduty Wawelskiej. 11 sierpnia 1944 z ostatnią grupą obrońców wszedł do kanału.

Zapraszamy na spotkanie z autorką i bohaterami książki we wtorek, 27 czerwca, o godz. 18.00. Muzeum Powstania Warszawskiego, Sala pod Liberatorem.

Prowadzenie: Anna Bojarska-Urbańska

Wstęp wolny.

Na spotkanie zapraszają: Muzeum Powstania Warszawskiego i Wydawnictwo Bellona

Zobacz także


gra miejska

Odkryj z nami historię Warszawy! Raz, dwa, trzy warszawiakiem jesteś Ty!

Po raz siódmy zapraszamy rodziny z dziećmi na wakacyjną przygodę z grą „Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś ty”, która potrwa od 19 czerwca do 10 września 2017 roku.

więcej
wystawa

„Anoda” na Politechnice

Serdecznie zapraszamy na wystawę fotograficzną pt. Zawsze w biegu. Jan Rodowicz „Anoda” prezentowaną w Dużej Auli gmachu głównego Politechniki Warszawskiej.

więcej
w parku Powstańców Warszawy

Wystawa plenerowa „Zachowajmy ich w pamięci” już otwarta

Wystawa poświęcona ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego to jedna z najważniejszych inicjatyw Muzeum Powstania Warszawskiego. Oryginalną instalację z nazwiskami zaginionych lub poległych w sierpniu i wrześniu 1944 roku można ponownie zobaczyć w parku Powstańców Warszawy na Woli.

więcej
4 czerwca

Placówka dobrych gier – turniej gier planszowych

Gry planszowe kształcą spostrzegawczość i pamięć, pobudzają do myślenia, potrafią nauczyć strategii i wspólnego działania. Same zalety. Tym goręcej zapraszamy więc rodziny z dziećmi powyżej 7. roku życia do spędzenia aktywnego przedpołudnia z ciekawymi planszówkami w Muzeum Powstania Warszawskiego.

więcej