w parku Powstańców Warszawy

Wystawa plenerowa „Zachowajmy ich w pamięci” już otwarta

Wystawa poświęcona ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego to jedna z najważniejszych inicjatyw Muzeum Powstania Warszawskiego. Oryginalną instalację z nazwiskami zaginionych lub poległych w sierpniu i wrześniu 1944 roku można ponownie zobaczyć w parku Powstańców Warszawy na Woli.

Przywracamy pamięć o ofiarach cywilnych 1944 roku

W 2015 roku Muzeum Powstania Warszawskiego po raz pierwszy zorganizowało Marsz Pamięci. Ponad tysiąc warszawiaków przeszło ulicami Woli, by złożyć hołd ludności cywilnej. Zwieńczeniem marszu była inauguracja wystawy „Zachowajmy ich w pamięci” poświęconej ofiarom cywilnym 1944 roku. Obie inicjatywy zostały przychylnie przyjęte przez warszawiaków, dlatego Muzeum postanowiło kontynuować ten projekt w kolejnych latach.

Na podświetlanych nocą 93 bryłach prezentowanych jest 57 189 nazwisk mieszkańców stolicy poległych lub zaginionych w Powstaniu Warszawskim. Obok imion i nazwisk ofiar widnieje data urodzenia oraz ostatnie miejsce pobytu lub zamieszkania. Dotychczas listę uzupełniono o 1754 nowe nazwiska i dokonano 3316 korekt już istniejących informacji.

Internetowa baza ofiar cywilnych nieustannie aktualizowana

Największy dostępny zbiór danych osób, które zginęły w Powstaniu Warszawskim, od ponad roku dostępny jest na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. Powstał on dzięki wieloletnim kwerendom i pracom archiwizacyjno-redakcyjnym. Muzeum Powstania Warszawskiego dokłada wszelkich starań, aby ten wyjątkowy zbiór danych on-line był stale uzupełniany. Dział Archiwum MPW na bieżąco poddaje weryfikacji i nanosi wszelkie zgłaszane poprawki. Stworzenie rzetelnej i dokładnej listy tych, którzy zginęli z rąk niemieckiego okupanta, to proces długotrwały i skomplikowany. Dlatego też nieustannie prosimy Państwa o wsparcie w uzupełnianiu tej listy. Jeśli tylko posiadają Państwo informacje lub wiedzę o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli bądź zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego, zachęcamy do zgłaszania swoich uwag w formularzu znajdującym się na muzealnej stronie internetowej. Można także zgłosić się do Działu Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego: tel. 22 539 79 31, e-mail: ofiarycywilne@1944.pl lub osobiście do siedziby Muzeum przy ul. Grzybowskiej 79 w Warszawie. Wszelkie uwagi będą poddawane weryfikacji merytorycznej przez grono historyków i udostępniane na muzealnej stronie internetowej.

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, podkreśla: Nieszablonowa prezentacja treści na wystawie ma głęboki wymiar emocjonalny – w symboliczny sposób umożliwia oddanie czci i okazanie szacunku poległym mieszkańcom stolicy. Pragnę podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w rozbudowywanie listy ofiar cywilnych. To dzięki Państwa wsparciu możemy tworzyć jak najbardziej rzetelną listę mieszkańców Warszawy, którzy padli ofiarą niemieckiego okupanta. Zależy nam na tym, aby w przyszłości świadectwem tragicznego losu warszawiaków w 1944 roku była Ściana Pamięci, gdzie na trwałe upamiętnione zostaną ofiary cywilne Powstania Warszawskiego.


fot. Marek Michalski/MPW

Koncepcja merytoryczna wystawy „Zachowajmy ich w pamięci”: Jan Ołdakowski, Dariusz Gawin, Paweł Kowal
Konsultacja historyczna: prof. Tomasz Szarota, dr hab. Michał Kopczyński, dr Maciej Wyrwa
Autorzy projektu architektonicznego i graficznego wystawy: Justyna Czerniakowska, Ola Kot, Michał Paszke
Realizacja wystawy: ABN Studio

Zobacz także


27 czerwca

Promocja książki „Nasza powstańcza młodość. Rozmowy z bohaterami Polski Podziemnej”

To już trzecia publikacja autorstwa Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek. Książka jest pełna emocji i wspomnień uczestników Powstania Warszawskiego.

więcej
wolność łączy

Premiera spotów „Szpital” i „Kamienica”

Od 22 czerwca 2017 r. każdy internauta może zobaczyć dwa spoty przygotowane z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło do współpracy przy ich realizacji Warszawską Szkołę Filmową.

więcej
zgłoś się!

[REKRUTACJA ZAKOŃCZONA] Przyłącz się do akcji w rocznicę Godziny „W”

Muzeum Powstania Warszawskiego zakończyło rekrutację Wolontariuszy do akcji społecznej w rocznicę Godziny „W” – 1 sierpnia, godz. 17.00.

więcej
dla rodzin

Gra miejska „Żoliborskim szlakiem”

Jak wygląda Szklany Dom? Które kamienice kryją pod sobą przeciwlotnicze schrony? Gdzie mieściła się kwatera słynnego 227. plutonu szczurów kanałowych? Kim lub czym była „Jawnutka”? Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 9-14 lat do udziału w grze miejskiej „Żoliborskim szlakiem” organizowanej z okazji Nocy Muzeów.

więcej