w parku Powstańców Warszawy

Wystawa plenerowa „Zachowajmy ich w pamięci” już otwarta

Wystawa poświęcona ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego to jedna z najważniejszych inicjatyw Muzeum Powstania Warszawskiego. Oryginalną instalację z nazwiskami zaginionych lub poległych w sierpniu i wrześniu 1944 roku można ponownie zobaczyć w parku Powstańców Warszawy na Woli.

Przywracamy pamięć o ofiarach cywilnych 1944 roku

W 2015 roku Muzeum Powstania Warszawskiego po raz pierwszy zorganizowało Marsz Pamięci. Ponad tysiąc warszawiaków przeszło ulicami Woli, by złożyć hołd ludności cywilnej. Zwieńczeniem marszu była inauguracja wystawy „Zachowajmy ich w pamięci” poświęconej ofiarom cywilnym 1944 roku. Obie inicjatywy zostały przychylnie przyjęte przez warszawiaków, dlatego Muzeum postanowiło kontynuować ten projekt w kolejnych latach.

Na podświetlanych nocą 93 bryłach prezentowanych jest 57 189 nazwisk mieszkańców stolicy poległych lub zaginionych w Powstaniu Warszawskim. Obok imion i nazwisk ofiar widnieje data urodzenia oraz ostatnie miejsce pobytu lub zamieszkania. Dotychczas listę uzupełniono o 1754 nowe nazwiska i dokonano 3316 korekt już istniejących informacji.

Internetowa baza ofiar cywilnych nieustannie aktualizowana

Największy dostępny zbiór danych osób, które zginęły w Powstaniu Warszawskim, od ponad roku dostępny jest na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. Powstał on dzięki wieloletnim kwerendom i pracom archiwizacyjno-redakcyjnym. Muzeum Powstania Warszawskiego dokłada wszelkich starań, aby ten wyjątkowy zbiór danych on-line był stale uzupełniany. Dział Archiwum MPW na bieżąco poddaje weryfikacji i nanosi wszelkie zgłaszane poprawki. Stworzenie rzetelnej i dokładnej listy tych, którzy zginęli z rąk niemieckiego okupanta, to proces długotrwały i skomplikowany. Dlatego też nieustannie prosimy Państwa o wsparcie w uzupełnianiu tej listy. Jeśli tylko posiadają Państwo informacje lub wiedzę o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli bądź zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego, zachęcamy do zgłaszania swoich uwag w formularzu znajdującym się na muzealnej stronie internetowej. Można także zgłosić się do Działu Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego: tel. 22 539 79 31, e-mail: ofiarycywilne@1944.pl lub osobiście do siedziby Muzeum przy ul. Grzybowskiej 79 w Warszawie. Wszelkie uwagi będą poddawane weryfikacji merytorycznej przez grono historyków i udostępniane na muzealnej stronie internetowej.

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, podkreśla: Nieszablonowa prezentacja treści na wystawie ma głęboki wymiar emocjonalny – w symboliczny sposób umożliwia oddanie czci i okazanie szacunku poległym mieszkańcom stolicy. Pragnę podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w rozbudowywanie listy ofiar cywilnych. To dzięki Państwa wsparciu możemy tworzyć jak najbardziej rzetelną listę mieszkańców Warszawy, którzy padli ofiarą niemieckiego okupanta. Zależy nam na tym, aby w przyszłości świadectwem tragicznego losu warszawiaków w 1944 roku była Ściana Pamięci, gdzie na trwałe upamiętnione zostaną ofiary cywilne Powstania Warszawskiego.


fot. Marek Michalski/MPW

Koncepcja merytoryczna wystawy „Zachowajmy ich w pamięci”: Jan Ołdakowski, Dariusz Gawin, Paweł Kowal
Konsultacja historyczna: prof. Tomasz Szarota, dr hab. Michał Kopczyński, dr Maciej Wyrwa
Autorzy projektu architektonicznego i graficznego wystawy: Justyna Czerniakowska, Ola Kot, Michał Paszke
Realizacja wystawy: ABN Studio

Zobacz także


V edycja

Zakończyliśmy cykl Muzeum w kadrze, czyli fotografuj nie pstrykaj

Uczestnicy V edycji warsztatów poznali historię powstańczych fotoreporterów, a w części praktycznej pod okiem fotografika, członka ZPAF, Zbigniewa Furmana doskonalili swój warsztat fotograficzny.

więcej

Zapraszamy na Noc Muzeów

W sobotę 20 maja w Warszawie odbędzie się kolejna Noc Muzeów. Co przygotowaliśmy? Koncert na otwarcie Pokoju na lato, rodzinną grę miejską oraz darmowe zwiedzanie muzeum.

więcej
16 maja

Pro Memoria. Jan Rodowicz „Anoda”

Zapraszamy do udziału w spotkaniu z cyklu poświęconego bohaterom Powstania Warszawskiego – dowódcom, oficerom i żołnierzom.

więcej
nowe technologie

Powstańcze hełmy z drukarki 3D

Druk 3D i Powstanie Warszawskie? Takie połączenie na pierwszy rzut oka wydaje się abstrakcyjne. Jednak nie dla dwóch studentek Politechniki Warszawskiej, które postanowiły wydrukować powstańcze hełmy. Efekt końcowy był imponujący!

więcej