Przywracamy pamięć o ofiarach cywilnych Powstania Warszawskiego

wystawa i baza ofiar

Tylko do 27 listopada można zwiedzać wystawę „Zachowajmy ich w pamięci” znajdującą się w parku Powstańców Warszawy. Cały czas poszerzamy i aktualizujemy bazę ofiar cywilnych dostępną on-line.

Internetowa baza ofiar cywilnych

Od 1 sierpnia na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego dostępna jest baza ofiar cywilnych Powstania. Dzięki wieloletnim kwerendom oraz pracom archiwizacyjno-redakcyjnym każdy może zapoznać się on-line z listą tych, którzy zginęli z rąk okupanta. Co więcej – każdy może tę bazę aktualizować oraz weryfikować w bardzo prosty sposób. Baza zawiera imiona oraz nazwiska ofiar cywilnych, datę oraz miejsce ich urodzenia, imiona rodziców, wykształcenie, ostatnie miejsce zamieszkania, datę i miejsce śmierci oraz miejsce pochowania. To największy zbiór danych dotyczący cywilów, które zginęły w czasie Powstania Warszawskiego.

Od sierpnia baza ofiar cywilnych poszerzona została o 200 nazwisk, dokonano także około 400 aktualizacji informacji już dostępnych – część dzięki pomocy rodzin i znajomych ofiar, część dzięki weryfikacji naszych historyków. Każdy, kto odwiedzi stronę Muzeum, może znaleźć informacje o ofiarach cywilnych, ale może także te informacje uzupełnić. Wszelkie uwagi będą poddane weryfikacji przez historyków. Dzięki Waszej pomocy lista mieszkańców Warszawy, którzy zginęli z rąk okupanta, będzie mogła stawać się coraz dokładniejsza i pełniejsza.

Wciąż poszerzamy także zbiór pamiątek, które zachowały się po zmarłych. Są one często niezwykle poruszające: legitymacja przestrzelona kulą czy dokumenty ze śladami krwi są tylko nielicznymi przykładami rzeczy, które dzięki pomocy bliskich możemy gromadzić. Są świadectwem pamięci o tych, którzy stracili swoje życie w Powstaniu.

Wszelkie informacje pomocne w uzupełnianiu bazy ofiar cywilnych można dostarczać na różne sposoby:

  • on-line,
  • mailowo na adres ofiarycywilne@1944.pl,
  • telefonicznie pod numerem 22 539 79 31,
  • osobiście w siedzibie Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Grzybowskiej 79 w Warszawie.

 

Ostatni weekend z wystawą „Zachowajmy ich w pamięci”

Internetowa baza ofiar cywilnych nie jest jednak jedynym sposobem ich upamiętnienia. Do 27 listopada można oglądać plenerową wystawę „Zachowajmy ich w pamięci” znajdującą się w alei głównej parku Powstańców Warszawy. Na 93 białych słupach prezentujemy nazwiska 57 189 poległych lub zaginionych w Powstaniu Warszawiaków. Dzięki wieczornemu podświetleniu, ekspozycja jest symbolicznym światłem pamięci. Temat ekspozycji jest niezwykle poruszający. Imiona i nazwiska ofiar, ich data urodzenia oraz ostatnie miejsce pobytu lub zamieszkania sprawiają, że wystawa działa na emocje. Jest wyjątkowym sposobem złożenia hołdu ofiarom cywilnym, o których pamięć także winniśmy się troszczyć.

 

Zobacz także

Nasz newsletter