Wykłady historyczne - maj.

Serdecznie zapraszamy na wykłady historyczne prowadzone przez przewodników Muzeum Powstania Warszawskiego. Wykłady będą prowadzone w dwie środy kwietnia zawsze o godz. 18.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego...

Serdecznie zapraszamy na wykłady historyczne prowadzone przez przewodników Muzeum Powstania Warszawskiego. Wykłady będą prowadzone w kolejne środy maja o godz. 18.00 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Temat przewodni wykładów w maju: Kościół rzymskokatolicki na terenie Polski podczas drugiej wojny światowej

Najbliższy wykład: Życie religijne w powstańczej Warszawie. Prowadzenie: Zofia Zańko. 28 maja, godz. 18.00. UWAGA! Wykład wyjątkowo odbędzie się w Bibliotece Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.

Wiara odgrywała ogromną rolę w życiu społecznym powstańczej Warszawy. Życie religijne przejawiało się przede wszystkim masowym uczestnictwem w nabożeństwach odprawianych w ocalałych od zniszczeń kościołach oraz w kaplicach polowych. Religia stanowiła źródło moralnej siły, a modlitwa i sakramenty święte były orężem często równie ważnym jak broń i amunicja.

Prelegentka zwróci uwagę na następujące kwestie:

Religijna oprawa ślubów powstańczych. Pogrzeby w czasie Powstania Warszawskiego. Słynni kapłani Powstania Warszawskiego: Józef Stanek; Józef Warszawski; Jan Zieja.

Zofia Zańko: historyk; pracuje na stanowisku przewodnika w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zobacz także

Nasz newsletter