Wystawa „GROM_Cichociemni 1990–2015” w nowej odsłonie

ekspozycja czasowa

Od 14 września w Muzeum Powstania Warszawskiego można zwiedzać nową edycję wystawy Jest w Polsce taka siła. JW GROM_Cichociemni 1990–2015, poświęconej elitarnej Jednostce Wojskowej 2305, czyli Grupie Reagowania Operacyjno-Manewrowego (GROM), która obchodziła 25-lecie swojego powstania.

Zwiedzający wchodzą do sali przez przedsionek inspirowany wnętrzem śmigłowca i przenoszą się w fascynujący i tajemniczy świat operacji specjalnych. Stąpając po piasku poznają tajne misje realizowane przez operatorów GROM w najdalszych zakątkach świata. Każdemu aspektowi dotyczącemu JW GROM (tradycje, rekrutacja, szkolenie, misje, broń, umundurowanie i wyposażenie) poświęcono osobną część pomieszczenia. Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. wywiady przeprowadzone specjalnie na potrzeby wystawy z ponad trzydziestoma byłymi i obecnymi żołnierzami JW GROM. Duża część z nich to żywe legendy współczesnego Wojska Polskiego. Komandosi opowiadają o morderczym procesie rekrutacji i wszechstronnych szkoleniach, trudnym i niebezpiecznym życiu na misjach, ale także o przyjaźni, braterstwie broni, sile i honorze, strachu oraz o tym, czym dla nich jest dziedzictwo Cichociemnych. Oprócz wywiadów można obejrzeć również filmy ze szkoleń, rozkładanie broni czy składanie spadochronu.

Na wystawie zaprezentowano również fotografie wykonane przez operatorów GROM w znakomitej większości nigdy dotąd niepublikowanych z misji na Haiti, Bałkanach, Zatoce Perskiej, Afganistanie, Iraku i Afryce. Zwiedzający mogą zobaczyć także przedmioty należące do komandosów, m.in. broń, kamizelki, umundurowanie, spadochrony, kompletny strój nurka i komandosa z zespołu bojowego, ciągnik podwodny oraz aparat tlenowy do nurkowania. Nie brakuje również pamiątek z misji zagranicznych, np. karty do gry z Iraku ze zdjęciami poszukiwanych terrorystów, czy okulary przeciwsłoneczne kupione dla żołnierzy przed wylotem na Haiti, a także radiostacja ze śladami po kuli, improwizowany ładunek wybuchowy IED („ajdik”), hełm używany przez straż przyboczną Saddama Husajna wzorowany na hełmie Lorda Vadera z sagi science fiction Star Wars. Nie zabrakło również historycznych obiektów, takich jak zestaw sanitarny Cichociemnych należący do kpt. Stanisława Jankowskiego „Agatona” i pierwszy mundur GROM-u z rogatywką.

Zobacz także

Nasz newsletter