Zachęcamy do śledzenia profili Zlotu w mediach społecznościowych
„W drugą rocznicę Powstania Sierpniowego 1944 roku w Warszawie. Ku uczczeniu pamięci poległych” – napis ten widnieje na niepozornej murowanej kapliczce, znajdującej się w Dąbrównie – niewielkiej miejscowości położonej na zachodnich obrzeżach Mazur. To jeden z nielicznych powojennych śladów refleksji nad tym, jak historycznie nazwać powstanie, które wybuchło w stolicy 1 sierpnia 1944 r. Używana dzisiaj powszechnie nazwa Powstanie Warszawskie nie była oczywista i upowszechniała się stopniowo. W tej refleksji ważne były nie tylko słowa, ale też tradycja, w którą powstanie zostanie pisane.
Wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na Placu Piłsudskiego, koncert Kwiatu Jabłoni i gości, rodzinne spotkanie edukacyjne, przejazd rowerowy szlakiem Batalionu AK „Golski” – to tylko niektóre z wydarzeń przygotowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zobacz pełny program.
„Czekając na odbudowę” to tom zawierający ponad 150 fotografii Warszawy z lat 40. autorstwa Karola Pęcherskiego. Dziś zdjęcia te stanowią bezcenną dokumentację zniszczeń stołecznych zabytków. Publikacja zawiera również mapy dzielnic, a fotografie zostały uzupełnione o poszerzone komentarze znakomitego varsavianisty, Jerzego S. Majewskiego.
Darmowe zwiedzanie ekspozycji, wirtualny spacer po bulwarach wiślanych, wystawy specjalne – zapraszamy na Noc Muzeów w Muzeum Powstania Warszawskiego i w jego oddziałach.
Podaj email i dołącz do newslettera
Nie pamiętam hasła Zarejestruj się
pola obowiązkowe
Nie pamiętam hasła Zaloguj się