Decydujący moment – spotkania z mistrzami polskiej fotografii: Ryszard Witkowski

28.10.2019

Po wakacyjnej przerwie wracamy z naszym cyklem poświęconym fotografii. W jego ramach chcielibyśmy zaprosić Państwa na spotkania z najbardziej znanymi i najważniejszymi polskimi fotografami.

W trakcie cyklu postaramy się namówić naszych gości, aby oprócz swoich ikonicznych, powszechnie znanych prac zaprezentowali również te, które prywatnie uważają za najistotniejsze w swoim dorobku.

Tym razem naszym gościem będzie szczególna osoba. Po raz pierwszy będziemy mieli zaszczyt gościć żołnierza Armii Krajowej, Pana Ryszarda Witkowskiego „Orlińskiego”. Będzie on jedynym fotografem w ramach „Decydującego momentu”, którego zdjęcia znajdują się w Fototece Muzeum Powstania Warszawskiego. Pan Ryszard podczas wojny dokumentował realia życia w okupowanej Polsce. Swoją Leicą fotografował m.in. konspiracyjne środowisko Milanówka, uchodźców z powstańczej Warszawy, czy też sojusznicze wojska III Rzeszy. Niezwykle cenny zbiór stanowi seria zdjęć wykonanych na samym początku 1945 roku, ukazujących zniszczenia stolicy. Po Powstaniu Ryszard Witkowski kontynuował swoją działalność, fotografując m.in. na potrzeby Delegatury Rządu na Kraj. O wyjątkowości jego osoby świadczy również fakt, że został odznaczony medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

28.10 (poniedziałek)
godz. 18.00
Muzeum Powstania Warszawskiego, Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Wstęp wolny po rejestracji mailowej: spotkanie@1944.pl

zdjęcia autorstwa Ryszarda Witkowskiego 

Zobacz także

Nasz newsletter