28.10.2019

Decydujący moment – spotkania z mistrzami polskiej fotografii: Ryszard Witkowski

Po wakacyjnej przerwie wracamy z naszym cyklem poświęconym fotografii. W jego ramach chcielibyśmy zaprosić Państwa na spotkania z najbardziej znanymi i najważniejszymi polskimi fotografami.

W trakcie cyklu postaramy się namówić naszych gości, aby oprócz swoich ikonicznych, powszechnie znanych prac zaprezentowali również te, które prywatnie uważają za najistotniejsze w swoim dorobku.

Tym razem naszym gościem będzie szczególna osoba. Po raz pierwszy będziemy mieli zaszczyt gościć żołnierza Armii Krajowej, Pana Ryszarda Witkowskiego „Orlińskiego”. Będzie on jedynym fotografem w ramach „Decydującego momentu”, którego zdjęcia znajdują się w Fototece Muzeum Powstania Warszawskiego. Pan Ryszard podczas wojny dokumentował realia życia w okupowanej Polsce. Swoją Leicą fotografował m.in. konspiracyjne środowisko Milanówka, uchodźców z powstańczej Warszawy, czy też sojusznicze wojska III Rzeszy. Niezwykle cenny zbiór stanowi seria zdjęć wykonanych na samym początku 1945 roku, ukazujących zniszczenia stolicy. Po Powstaniu Ryszard Witkowski kontynuował swoją działalność, fotografując m.in. na potrzeby Delegatury Rządu na Kraj. O wyjątkowości jego osoby świadczy również fakt, że został odznaczony medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

28.10 (poniedziałek)
godz. 18.00
Muzeum Powstania Warszawskiego, Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Wstęp wolny po rejestracji mailowej: spotkanie@1944.pl

zdjęcia autorstwa Ryszarda Witkowskiego 

Zobacz także


6.11.2019

Premiera: „Tadeusz Bukowski. Fotografie warszawskie 1935-1955”

Zapraszamy na premierę albumu ze zdjęciami fotoreportera Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK.

więcej
26.10.2019

Warsztaty filmowe „Ekran z dziadkiem”

Kręci was historia? Fascynuje Was praca detektywa? Marzycie o tym, by zostać reporterami? A może chcielibyście pracować w branży filmowej? Jeśli tak, to zapraszamy do udziału w warsztatach filmowych „Ekran z dziadkiem”.

więcej
26.10.2019

Wykład: „NKWD w Warszawie”

Zapraszamy na wykład do Cel Bezpieki - oddziału Muzeum w dawnym areszcie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

więcej

Podsumowanie konferencji naukowej „Okupacja niemiecka w Polsce 1939–1945. Bilans historiografii i dezyderaty badawcze”

Podczas dwudniowej konferencji badacze z 11 ośrodków naukowych z Polski i Niemiec starali się podsumować dotychczasowy stan badań nad niemiecka okupacją Polski lat 1939-1945. Konferencja była okazją także do poinformowania o aktualnie prowadzonych badaniach.

więcej