Drzewa upamiętnią kolejnych Powstańców Warszawskich

Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z m.st. Warszawą zainaugurowało akcję sadzenia drzew upamiętniających Powstańców Warszawskich. Jest to kolejna odsłona projektu „Korzenie pamięci”, do której Muzeum zaprasza potomków bohaterów sierpnia i września 1944 roku. Przy każdym drzewie stanie tabliczka z nazwiskiem Powstańca, którego historia została opowiedziana i nagrana w ramach akcji „Korzenie pamięci”.

 

 

W sobotę 13 maja miała miejsce kolejna odsłona projektu „Korzenie pamięci”. W parku Powstańców Warszawy na Woli posadzono kolejne drzewa upamiętniające 19 Powstańców Warszawskich. Są to osoby, których potomkowie zgłosili się do projektu „Korzenie pamięci” i podzielili się swoimi wspomnieniami o przodku.

 

„Korzenie Pamięci” to inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego , której celem jest budowanie społeczności potomków Powstańców Warszawskich. Wszyscy jesteście potomkami ludzi wyjątkowych, którzy coś wam przekazali. Jesteśmy tutaj, bo to dla was nie jest obojętne, że wasz przodek był Powstańcem Warszawskim. Do udziału w projekcie zapraszamy dzieci, wnuki, prawnuki Powstańców. Ale dziś spotykamy się na uroczystości wyjątkowej. Wielu z was już opowiedziało o swoim przodku, jednak dziś odsłonimy tabliczki i w ten symboliczny sposób nadamy imię Powstańca Warszawskiego czy Powstanki Warszawskiej – drzewu. Od dziś chcemy, żeby te drzewa były symbolami pamięci (...).  Bo to drzewo będzie niosło pamięć o Powstańcu (...), bo drzewo żyje dłużej niż człowiek. (…) Chcemy, żeby te symbole pamięci miały miejsce szczególne w życiu waszych rodzin – podkreślił podczas uroczystości Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

 

Rodzinne opowieści dotyczyły takich uczestników Powstania Warszawskiego, jak:

 

  1. Stefan Bałuk ps. Kubuś – dziadek Stanisława Zaborowskiego 
  2. Hanna Maria Zawadzka-Dziarska ps. Jędrek – matka Hanny Dziarskiej 
  3. Stefan Czyżewski ps. Kajtek – dziadek Kingi Rusin
  4. Zofia Kowalewska ps. Zosia oraz Aleksander Kowalewski ps. Longinus – rodzice Anny Skarżyńskiej 
  5. Włodzimierz Wnuk ps. Wacek – ojciec Joanny Wnuk-Nazarowej
  6. Stefania Paszkowska ps. Nina – babcia Moniki Manghi 
  7. Olgierd Sawicki ps. Konrad – bliski Zuzanny i Tytusa Sawickich 
  8. Halina Anna Marek ps. Nana – babcia Dominika Senkowskiego 
  9. Jerzy Wiszniewski ps. Poleski – dziadek Katarzyny Bizoń
  10. Halina Maria Kifer-Pomykalska ps. Kropelka – matka Małgorzaty Stańczyk
  11. Rodzina Konarskich (świadkowie Rzezi Woli) – bliscy Jerzego Łąpiesia
  12. Edward Gula ps. Wicher – dziadek Beaty Brzezińskiej-Kołodziejskiej
  13. Leszek Tadeusz Szaroń ps. Szczęsny – dziadek Roberta Makowskiego 
  14. Aleksander Lubarski ps. Dryświaty – brat Marka Axentowicza
  15. Alicja Faron-Przybylska ps. Iwa – siostra Małgorzaty Szczawińskiej
  16. Barbara Zak-Kalinowska ps. Tancred – matka Rafała Kalinowskiego 
  17. Eugenia Kowalczyk ps. Nulka – babcia Bartosza Brażewicza-Dosiółko
  18. Waldemar Zygmunt Pański ps. Rączka – ojciec Jolanty Bystrzejewskiej oraz dziadek Karoliny Bystrzejewskiej
  19. Stefania Krupa-Kołakowska ps. Mama oraz Antoni Kołakowski ps. Tolek – rodzice Alicji Kęszyckiej 

 

Każdy potomek Powstańca, który wypełni ankietę dostępną na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego: https://www.1944.pl/artykul/korzenie-pamieci-.-ankieta-czlonka-rodzin,5134.html, będzie miał okazję zostać zaproszony na wywiad. Kolejnym krokiem będzie posadzenie drzewa upamiętniającego Powstańca Warszawskiego.


Fot. Michał Zajączkowski/Muzeum Powstania Warszawskiego

 


 

 

Akcja „Korzenie pamięci” została zainaugurowana z okazji obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego i polega na dzieleniu się przez rodziny Powstańców wspomnieniami o swoich przodkach – tak aby pamięć o nich przetrwała dla przyszłych pokoleń. W ten sposób Muzeum chciałoby uhonorować Powstańców. Następnym etapem projektu jest sadzenie w warszawskich parkach drzew upamiętniających Powstańców. W parku Powstańców Warszawy przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zostało dotychczas posadzonych 40 drzew.

 

Wywiady z członkami rodzin Powstańców będą dostępne na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na muzealnym kanale na YouTubie: www.youtube.com/1944pl


 

Zobacz także

Nasz newsletter