Noc Muzeów na ostatnim piętrze budynku PAST-y.

Warszawa, jakiej nie znacie, podziwiana z tarasu widokowego na ostatnim piętrze najstarszego wieżowca stolicy. W jedyną noc w roku przestrzeń zarezerwowaną dla fotografów, filmowców i gwiazd udostępnimy zwiedzającym...

Warszawa, jakiej nie znacie, podziwiana z tarasu widokowego na ostatnim piętrze najstarszego wieżowca stolicy. W jedyną noc w roku przestrzeń zarezerwowaną dla fotografów, filmowców i gwiazd udostępnimy zwiedzającym! Będzie to również wyjątkowa lekcja historii zarówno dla tych, którzy szkołę dawno już skończyli, jak również dla najmłodszych, których uczyć będziemy poprzez zabawę.

17 maja br. w mieście nad Wisłą odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. Jak co roku, Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego i BOOM Bardzo Oryginalna Oferta Marketingowa Sp. z o.o. otworzą drzwi budynku PAST-y (dawniej Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej) dla tysięcy warszawiaków.
Mimo, że w tę jedyną noc otwartych jest wiele muzeów, galerii i domów kultury, które kuszą zwiedzających atrakcyjnymi programami, gdy w majową sobotę trochę się ściemni, kolejka zwiedzających do gmachu PAST-y rozciąga się na dziesiątki metrów i sięga aż do ulicy Świętokrzyskiej. Pomimo bogatej oferty nowoczesnych instytucji, warszawiacy nie zapominają o budynku, którego mury były świadkami historii naszego kraju. Właśnie w tych murach każdego roku spotyka się historia z nowoczesnością, młodzi ludzie poznają historię Powstania Warszawskiego, a wszyscy goście mają niepowtarzalną okazję do oglądania panoramy Warszawy z tarasu widokowego znajdującego się na najwyższym piętrze budynku.

W tym roku do współpracy przy organizacji Nocy Muzeów organizatorzy zaprosili Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii, który przygotuje specjalny program dla najmłodszych. Dzieci będą mogły wziąć udział w Przebiciu do Śródmieścia, czyli Wycieczce Szlakiem Powstańców. O godzinie „W” uczestnicy wyprawy dotrą do budynku PAST-y, aby z harcerskiej poczty polowej wysłać do domu kartę okolicznościową, pomóc w sortowaniu listów i szyfrowaniu wiadomości. Dla nich też będą wykłady „Najmłodsi Powstańcy Warszawscy” oraz quiz wiedzy o Powstaniu Warszawskim (z nagrodami).


Przed budynkiem PAST-y zostanie ustawiona replika zdobytego przez Powstańców Warszawskich niemieckiego pojazdu specjalnego Borgward B-IV. Będzie to jedyna okazja do obejrzenia z bliska pojazdu pancernego takiego, jaki wybuchł 13 sierpnia 1944 r. przy ul. Jana Kilińskiego na warszawskim Starym Mieście. W wyniku eksplozji zginęło ponad trzystu powstańców i cywilów, którzy zbiegli się podziwiać zdobyty „czołg”. Wydarzenie to znane jest odtąd w polskiej historii jako „wybuch czołgu pułapki” i jest uznawane za jeden z najtragiczniejszych epizodów obrony Starego Miasta.

Na patio budynku PAST-y goście zostaną przeniesieni w czasy Powstania Warszawskiego. Zostanie odtworzony szpital polowy, a w kantynie powstańczej będzie można spróbować przysmaków kuchni polowej. W budynku będzie można również oglądać ekspozycję sztandarów Armii Krajowej i pamiątek z okresu Powstania Warszawskiego, a na 11 piętrze wystawę obrazów autorstwa Elżbiety Małeckiej.

17 maja 2014 r., godz. 17:00-24:00. Budynek PAST-y, ul. Zielna 39, Warszawa. WSTĘP WOLNY.

Zobacz także

Nasz newsletter