Podsumowanie roku 2020

Za nami wyjątkowy rok, podczas którego z jednej strony muzeum było nieczynne przez kilka miesięcy, a z drugiej udało nam się zrealizować mnóstwo ciekawych inicjatyw. Zobaczcie, jaki dla Muzeum Powstania Warszawskiego był rok 2020!

Czy wiecie, że…

:: w mijającym roku Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedziło wirtualnie blisko 800 tys. osób – czyli tyle, ile wynosiła roczna liczba pasażerów w warszawskich tramwajach w 2019 roku.  

:: lekcje muzealne on-line, które zaproponowało Muzeum, obejrzało ponad 1,5 mln osób – czyli tyle, ile zmieściłoby się na trybunach 25 Stadionów Narodowych.

:: w sumie ofertę on-line Muzeum, w tym: wirtualne zwiedzanie, lekcje, lekcje plenerowe, wykłady, spotkania dla dzieci czy spacery historyczne po mieście, obejrzało 3,5 mln osób czyli blisko połowę wszystkich turystów, którzy odwiedzili Polskę w 2019 roku.

Rok 2020 – ciekawostki:

:: blisko 1000 Powstańców Warszawskich otrzymało wsparcie w ramach akcji „Zadzwoń do dziadka”, zorganizowanej przez Muzeum od początku pandemii; Wolontariusze odbyli ponad  40 tys. rozmów z Powstańcami.

:: ruszyła Wirtualna Akademia Muzeum Powstania Warszawskiego – Muzeum on-line

250 spotkań „na żywo” na Facebooku. Wśród nich: wykłady, lekcje, wirtualne spacery, debaty i koncerty. Ponadto odbyło się 160 lekcji on-line dla szkół z całej Polski i wyemitowano ponad 100 filmów edukacyjnych w social mediach. W sumie ponad 500 materiałów wideo.

:: Z okazji obchodów 76. rocznicy Powstania Warszawskiego na rynku ukazał się album „Astronomia poety” z piosenkami inspirowanymi twórczością Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w wykonaniu Meli Koteluk i zespołu „Kwadrofonik”.

:: Z okazji obchodów Powstańcy Warszawscy spotkali się w Muzeum z Prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz Prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

:: „Jaki znak Twój? Powstanie Warszawskie i Polska Walcząca we współczesnej kulturze i sztuce” – wystawa czasowa otwarta w ramach obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego.

:: 1516 zdjęć zgłoszono do konkursu „Pamięć „W” kadrze”. Uczestnicy uwiecznili obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego na terenie całej Polski, a także w Nowym Jorku czy w Berlinie.

ZOBACZ ZWYCIĘSKIE PRACE >

:: 1 sierpnia w Parku Wolności odbył się koncert piosenek powstańczych, który stał się prawdziwym hitem internetu.

:: #JednymGłosem – Muzyczny hołd dla Powstańców; Muzeum po raz pierwszy zorganizowało akcję #JednymGłosem i zaprosiło chętnych do stworzenia wirtualnego chóru i nagrania teledysku do utworu „Pałacyk Michla”.

:: 120 wolontariuszy pomagało w obchodach 76. rocznicy Powstania Warszawskiego, 30 wzięło udział w akcji „Zadzwoń do dziadka”, a 186 pełniło służbę, opowiadając o Powstaniu Warszawskim i rozdając wpinki Polski Walczącej w 130 miejscach pamięci Powstania Warszawskiego na terenie Warszawy.

:: 33 fotografie lotnicze z Powstania Warszawskiego trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego. Są to archiwalne zdjęcia z września 1944 r., na których widać m.in. Muzeum Narodowe, Dworzec Główny, plac Napoleona i Pałac Saski.

:: w ramach XV edycji Festiwalu Warszawskiego „Niewinni Czarodzieje” na rynku ukazała się książka Grzegorza Sołtysiaka „Nie taka zła. Przewodnik po Warszawie Leopolda Tyrmanda”.

:: „Walka o wolność. Powstanie Warszawskie” – wystawa czasowa otwarta w Muzeum Patarei Prison – dawnym więzieniu komunistycznym w Tallinie w Estonii; w trakcie 10 tygodni wystawę zobaczyło prawie 8 tysięcy osób.

:: 11 grobów Powstańców Warszawskich oraz ofiar cywilnych wyremontowano ze środków zebranych w ramach zbiorki pieniędzy zorganizowanej przez wolontariuszy Muzeum. W tym roku udało się zebrać 46 358,81 zł. W sumie, od początku, Muzeum wyremontowało 155 grobów.

:: Kolęda – Prezent dla Powstańców

Ponad 130 osób z okazji świąt Bożego Narodzenia stworzyło wirtualny chór i zaśpiewało kolędę „Przybieżeli do Betlejem” dla Powstańców Warszawskich.

:: 665 paczek dostarczono w ramach akcji „Paczka dla Powstańca”, organizowanej wspólnie z Filipem Chajzerem.

:: 3200 osób wzięło udział w rodzinnej grze „Raz, dwa, trzy – warszawiakiem jesteś Ty”. W okresie wakacyjnym uczestnicy odwiedzili 31 instytucji kultury, by poznać ciekawostki związane z miejscami, przedmiotami, innowacjami i znanymi postaciami stolicy. 301 rodzin znalazło się w finale, w którym rozdano blisko 1000 nagród.

:: deszcz nagród dla Muzeum:

  • za wystawę „Odbicie. Jestem jak ty zapewne”:
  • Design in Public Places, Digital & Motion i Creative Tech; przyznawane przez jury Konkursu Klubu Twórców Reklamy (KTR) – prestiżowa nagroda przyznawana przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR. Wystawa została wyróżniona we wszystkich kategoriach, w jakich była nominowana. Projekt otrzymał również nagrodę Best of Technology, przyznaną po raz pierwszy w historii konkursu;
  • srebro w European Design Awards;
  • pierwsze miejsce ex aequo w XV edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenie Muzealne” WIERZBA;
  • wyróżnienie w kategorii „Wystawa czasowa” w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla 2019”.
  • nagroda główna Projekt Roku 2019 / Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej;
  • TopMarka2020 Muzeum zostało uznane za najsilniejszą markę w branży instytucji kultury – tak wynika z największego badania obecności marek w polskich mediach przeprowadzonego przez Press i PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.
  • Wolontariusze Muzeum zostali nominowani za działalność na rzecz Powstańców w czasie pandemii za akcję „Zadzwoń do dziadka”. / Nagroda Wawa Bohaterom.
  • „Miasto zarazy. Cyrkojazzowy minimusical filmowy”, w reż. Michała Walczaka, wystawiany w ramach Festiwalu Warszawskiego „Niewinni Czarodzieje” (online) – znalazł się w gronie 10 najciekawszych spektakli teatralnych tego roku wg Tygodnika „Polityka”.

 

Dziękujemy, że byliście z nami w tym trudnym roku. Do zobaczenia w 2021! 

 

Autorzy zdjęć: Dorota Kaszuba, Paweł Szczegryn, Michał Warda, Michał Zajączkowski / Muzeum Powstania Warszawskiego

 

Zobacz także

Nasz newsletter