Lotnicze zdjęcia Warszawy i okolic z 18 września 1944 r.

Lotnicze zdjęcia Warszawy i okolic z 18 września 1944 r.

Lotnicze zdjęcia Warszawy i okolic z 18 września 1944 r.

33 zdjęcia sklejone ze sobą w formę panoramy przedstawiają widok lewobrzeżnej Warszawy i jej okolic na odcinku od wsi Opacz koło Konstancina-Jeziornej po wieś Buraków (obecnie część Łomianek). Fotografie zostały wykonane przez samolot zwiadowczy 72. Samodzielnego Pułku Zwiadu Lotnictwa 16. Armii Lotniczej w dniu 18 września 1944 r. w godzinach przedpołudniowych. Oryginalne odbitki zostały opisane kolorowym atramentem, którym oznaczono rozpoznane niemieckie stanowiska bojowe, okopy, wysadzone mosty.

Zdjęcia wykonano z dość niskiego pułapu – 1200 m. i dzięki temu charakteryzują się dużą ilością wyraźnych szczegółów. W zależności od kąta, pod jakim zostały wykonane ujęcia, można na nich obserwować tereny przy Wiśle w odległości od 3 do ponad 8 kilometrów od brzegu rzeki.
Na fotografiach wyraźnie widoczna jest m.in. zabudowa Mokotowa, Śródmieścia, całkowicie zniszczone Stare Miasto, wyburzony teren po warszawskim getcie, Żoliborz, Marymont. Panorama jest obiektem kompletnym (zachowana ciągłość numeracji klatek) ale brakuje w niej dużego fragmentu miasta – pomiędzy ul. Bartycką a mostem Poniatowskiego. Niestety obszar Czerniakowa i Solca nie został sfotografowany w czasie tego przelotu, co jest o tyle ciekawe, że właśnie na tych obszarach w tym czasie odbywały się sowieckie desanty na Czerniaków, mające wesprzeć walczących powstańców.

Prawdopodobnie ze względów bezpieczeństwa rosyjski samolot, przelatując na wysokości śródmieścia, musiał oddalić się od Wisły, dzięki czemu na fotografiach widoczna jest część zabudowy na Pradze – szpital Przemienienia Pańskiego, teren zoo, fort Śliwickiego.