Festiwal Prapremier Bydgoszcz 2012.

"Awantura warszawska. Waszyngton. Moskwa, Londyn" w reż. Michała Zadary na Festiwalu Prapremier Bydgoszcz 2012. Spektakl przygotowany specjalnie na 67. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego został zaproszony...

"Awantura warszawska. Waszyngton. Moskwa, Londyn" autorstwa Michała Zadary i Daniela Przastka na Festiwalu Prapremier Bydgoszcz 2012. Spektakl przygotowany specjalnie na 67. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego został zaproszony jako jedna z ważniejszych realizacji teatralnych ubiegłego roku.

Festiwal Prapremier ma charakter konkursu prezentującego spektakle, których prapremiery odbyły się w sezonie teatralnym, poprzedzającym kolejną festiwalową edycję. Zaprezentujemy realizacje prapremierowe z całej Polski. Tegoroczny Festiwal Prapremier oraz Międzynarodowy Aneks zostały zaplanowane w dniach 29 września —7 października i 13—16 października 2012.

Do udziału zaproszono wiele głośnych i ważnych spektakli, m.in. Położnice szpitala św. Zofii w reż. Moniki Strzępki z Teatru Rozrywki w Chorzowie, Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim w reż. Marcina Libera z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, Ciała obce w reż. Jakuba Kowalskiego z Teatru Wybrzeże, Nieskończona historia w reż. Piotra Cieplaka z Teatru Powszechnego w Warszawie, Awantura warszawska. Waszyngton-Moskwa-Londyn w reż. Michała Zadary – spektakl zaprezentowany w Muzeum Powstania Warszawskiego, czy Jak być kochaną w reż. Weroniki Szczawińskiej z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. Jak co roku, po każdym ze spektakli odbywać się będą spotkania z twórcami.

Aneks Festiwalu Prapremier w formule międzynarodowej odbędzie się po raz szósty, w tym roku potrwa od 13 do 16 października. W trakcie Aneksu zaprezentowany zostanie prapremierowy spektakl Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz dodatkowe przedsięwzięcia, których istotnym założeniem jest oddziaływanie zarówno na poziomie artystycznym, jak i obywatelskim. W tym roku Teatr Polski zaprezentuje spektakl Truskawkowa niedziela w reż. Grażyny Kani. Pokaz realizowany jest we współpracy z niemieckim teatrem Landesbűhne Niedersachsen Nord GmbH z Wilhelmshaven.

Tematem spektaklu będą kontrowersje dotyczące tzw. Krwawej Niedzieli w Bydgoszczy, czyli wydarzeń z pierwszych dni II wojny światowej, podczas której doszło do masowych mordów na ludności niemieckiej, czego następstwem były czystki wśród ludności polskiej dokonywane przez żołnierzy niemieckich. Wśród polskich i niemieckich historyków wciąż nie ma zgody co do właściwego przebiegu zdarzeń oraz motywacji działań ludności polskiej i niemieckiej.

MICHAŁ ZADARA

Reżyser teatralny. Studiował Teatr i Politykę w Swarthmore College, Oceanografie w Woods Hole, Reżyserię w Krakowie. Był asystentem i współpracownikiem Małgorzaty Szczęśniak, Kazimierza Kutza, Jana Peszka i Armina Petrasa. Reżyserował w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, Starym w Krakowie, Współczesnym we Wrocławiu, Narodowym w Warszawie, Współczesnym w Szczecinie, Maxim Gorki w Berlinie, HaBima w Tel Awiwie, Capitol we Wrocławiu. Laureat Paszportu Polityki w 2007 r. Autor filmów niezależnych i instalacji wideo.

DANIEL PRZASTEK

Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Pracownik naukowy Instytutu Nauk Politycznych Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W pracy zawodowej zajmuje się historią najnowszą Polski i świata. W kręgu zainteresowań pozostają związki sztuki i polityki, ze szczególnym zwróceniem uwagi na relacje teatru i polityki. Autor książki Środowisko teatru w okresie stanu wojennego. Publikował na łamach "Notatnika Teatralnego", "Opcji", "Przeglądu Powszechnego", "Teatru" oraz innych periodyków naukowych. Współpracował z Instytutem Teatralnym w Warszawie, gdzie przygotował w 2007 roku wystawę Teatr stanu wojennego. Współtwórca studenckiego zespołu "Teatr i Polityka" z którym stworzył siedem spektakli teatralnych. W Teatrze Wielkim-Operze Narodowej współpracował, jako dramaturg, z Michałem Zadarą przy produkcji Orestei Iannisa Xenakisa i Krzysztofem Pastorem realizując balet I przejdą deszcze… do muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego. W 2011 roku współpracował ponownie jako dramaturg z Michałem Zadarą przy realizacjach spektakli Awantura warszawska w Muzeum Powstania Warszawskiego i Prolog Czesława Miłosza w Instytucie Teatralnym w Warszawie.
 

Zobacz także

Nasz newsletter