Noc Muzeów 2021

W tym roku w Noc Muzeów Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na zwiedzanie ekspozycji stałej oraz wirtualny spacer po stolicy śladami unikatowych fotografii panoramy Warszawy wykonanych przez Konrada Brandla. Specjalne wydarzenia przygotowaliśmy również w naszych oddziałach: Fotoplastikonie Warszawskim i dawnym areszcie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

14.05 (piątek), godz. 19.00

TAJNE KOMPLETY ON-LINE

Czy zwiedzaliście kiedyś nasze Muzeum po ciemku z latarką w ręku? Czy wiecie, że stoi u nas ogromny piec z dawnej elektrowni tramwajowej, na który można się wspiąć? Chcecie zobaczyć, jak działały konspiracyjne drukarnie? Z okazji Nocy Muzeów zapraszamy na nietypowe zwiedzanie ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego. Pokażemy niedostępne na co dzień miejsca, a także zachęcimy do odwiedzenia Muzeum (w małych grupach, stacjonarnie) w ramach nowej oferty „Tajne komplety”. To propozycja szczególnie dla tych, którzy chcą przyjść do Muzeum całą rodziną.

Materiał będzie można obejrzeć na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku: www.facebook.com/1944pl

 

15.05 (sobota), godz. 20.00

WIRTUALNE ZWIEDZANIE MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Włączajcie komputery i smartfony – zabieramy Was na wirtualną wycieczkę po Muzeum Powstania Warszawskiego. Na żywo połączycie się z przewodnikiem, który oprowadzi Was po ekspozycji, pokaże wybrane pamiątki i opowie wciągającą historię powstańczych walk.

Wirtualne zwiedzanie będzie można obejrzeć na żywo na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku: www.facebook.com/1944pl 

 

15.05 (sobota), godz. 21.30

WIRTUALNY SPACER PO WARSZAWIE ŚLADAMI UNIKATOWYCH FOTOGRAFII PANORAMY WARSZAWY KONRADA BRANDLA

Gdzie mieszkał najbogatszy i najbardziej wpływowy bankier króla Stanisława Augusta Piotr Tepper oraz gdzie odbył się bal na cześć cesarza Francuzów Napoleona? Gdzie znajdowała się łaźnia parowa, potem pierwszy biurowiec z neonową reklamą, a teraz leczymy zęby? Gdzie na placu Zamkowym przy kawie grywało się w szachy? Odpowiedzi na te pytania usłyszymy podczas organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego spaceru on-line śladami unikatowych fotografii panoramy Warszawy wykonanych przez Konrada Brandla. Porównamy miasto ze zdjęć zrobionych latem 1873 roku z wieży zegarowej Zamku Królewskiego ze współczesną zabudową Starego Miasta i zobaczymy, jak się zmieniła stolica. Pośród przepięknych, wieczornych obrazów architektury Warszawy nie zabraknie także kilku migawek z Powstania Warszawskiego. Serdecznie zapraszamy na spacer z naszym przewodnikiem.

Spacer będzie można obejrzeć na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku: www.facebook.com/1944pl

 

15.05 (sobota), godz. 18.00–1.00

NOC MUZEÓW W MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Jak co roku zapraszamy na wieczorne zwiedzanie z okazji Nocy Muzeów – od godziny 18.00 do 1.00 w nocy będzie można bezpłatnie obejrzeć ekspozycję Muzeum Powstania Warszawskiego.

Miejsce: Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79.

Wstęp wolny

 

FOTOPLASTIKON WARSZAWSKI

15.05 (sobota), godz. 18.00–1.00

WARSZAWA NA PRZEDWOJENNEJ FOTOGRAFII – ZDJĘCIA STOLICY Z POCZĄTKU XX WIEKU

NAJPIĘKNIEJSZE ZDJĘCIA WARSZAWY ZE ZBIORÓW FOTOPLASTIKONU WARSZAWSKIEGO

Na Marszałkowskiej znów gwarno, bo kamienice jak dawniej tulą się do siebie. Ale nie trać czasu, bo już nadjeżdża tramwaj elektryczny na Krakowskim Przedmieściu. Nim pojedziesz za Żelazną Bramę, gdzie z żydowskimi handlarzami potargować się możesz co nieco i na koniec furmanką aż na „Pragie”, by na Wisłę z mostu się popatrzeć. Podoba Ci się taka perspektywa stolicy w Noc Muzeów? A co jeżeli powiemy, że otwieramy się tylko na tę jedną wyjątkową noc?

Miejsce: Fotoplastikon Warszawski, Al. Jerozolimskie 51.

Zwiedzanie będzie odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązują: ograniczona liczba zwiedzających, noszenie maseczek, zachowanie dystansu, dezynfekcja dłoni.

Wstęp wolny

 

CELE BEZPIEKI

15.05 (sobota), godz. 18.00–23.00, ostatnie wejście: 22.15

W Noc Muzeów zachęcamy do zwiedzania poruszającej wystawy przygotowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Ekspozycja „Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945–1954” znajduje się w piwnicach budynku, gdzie od 1945 roku działał areszt bezpieki. To tu przetrzymywano działaczy podziemia niepodległościowego, m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” i por. Jana Rodowicza „Anodę”. Podczas zwiedzania dodatkowo będzie można zobaczyć wystawę czasową „Dobrze, że ta wojna się kończy... Jan Rodowicz »Anoda« (1923–1949)” otwartą 1 marca 2020 roku.

Miejsce: Ministerstwo Sprawiedliwości, Al. Ujazdowskie 11, wejście od ul. św. Teresy, z tyłu budynku Ministerstwa Sprawiedliwości.

Bezpłatne oprowadzanie z przewodnikiem odbywa się w grupach liczących maksymalnie 5 osób w reżimie sanitarnym (maseczki).

Orientacyjny czas zwiedzania: 40 minut.

Ze względu na charakter prezentowanych treści sugerujemy, aby uczestnicy mieli ukończony 16. rok życia.

Na czas oprowadzania nie będzie możliwości skorzystania z szatni czy przechowalni bagażu, są dostępne zamykane szafki.

Wstęp wolny

Zobacz także

Nasz newsletter