26.10.2019

Wykład: „NKWD w Warszawie”

Zapraszamy na wykład do Cel Bezpieki - oddziału Muzeum w dawnym areszcie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

W Warszawie w latach 1944 (Praga) – 1946 działały liczne organa NKWD – Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych, czyli olbrzymiego aparatu terroru Związku Sowieckiego. System terroru ulegał znaczącym przekształceniom w związku z toczącą się wojną ZSRS z Niemcami. W 1944 r. objął swoim zasięgiem prawobrzeżną Warszawę, zaś w 1945 r. już cały obszar miasta, przez które w kierunku Berlina przeszedł I Front Białoruski. Tematem wykładu będzie zarysowanie obecnego stanu wiedzy na temat działalności i topograficznej lokalizacji komórek wywiadu i kontrwywiadu, pionów operacyjnych, administracji obozowej, wojsk wewnętrznych oraz pionów gospodarczo-administracyjnych i pomocniczych NKWD na terenie odradzającej się Warszawy.

Wykład poprowadzi dr Paweł Brudek, Dział Historyczny MPW.

Wykład jest przeznaczony dla osób od 16 roku życia.
Po spotkaniu będzie możliwość zwiedzenia z przewodnikiem ekspozycji Cel Bezpieki.

26.10 (sobota), godz. 12.00
Cele Bezpieki, al. Ujazdowskie 11, wejście od ul. św. Teresy.
Wstęp wolny po rejestracji (od 18.10): niezlomni@1944.pl 

Zobacz także


26.10.2019

Warsztaty filmowe „Ekran z dziadkiem”

Kręci was historia? Fascynuje Was praca detektywa? Marzycie o tym, by zostać reporterami? A może chcielibyście pracować w branży filmowej? Jeśli tak, to zapraszamy do udziału w warsztatach filmowych „Ekran z dziadkiem”.

więcej
14–24.11.2019 r.

XIV Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje: Wiech, Bareja, Kondratiuk

W tym roku zapraszamy do udziału w projektach humorystycznych, ale nie pozbawionych egzystencjalnej zadumy – pokazujących, że ironiczny optymizm to element tożsamości warszawiaków.

więcej

Podsumowanie konferencji naukowej „Okupacja niemiecka w Polsce 1939–1945. Bilans historiografii i dezyderaty badawcze”

Podczas dwudniowej konferencji badacze z 11 ośrodków naukowych z Polski i Niemiec starali się podsumować dotychczasowy stan badań nad niemiecka okupacją Polski lat 1939-1945. Konferencja była okazją także do poinformowania o aktualnie prowadzonych badaniach.

więcej
12.10.2019

Turniej gier planszowych: Placówka dobrych gier [PAŹDZIERNIK]

Gry planszowe kształcą spostrzegawczość i pamięć, pobudzają do myślenia, potrafią nauczyć strategii i wspólnego działania. Same zalety. Tym goręcej zapraszamy więc rodziny z dziećmi powyżej 7. roku życia do spędzenia aktywnego przedpołudnia z ciekawymi planszówkami w Muzeum Powstania Warszawskiego.

więcej