Zadzwoń do dziadka

13.03.2020

Od 13 marca, w związku z aktualną sytuacją i zagrożeniami związanymi z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Muzeum Powstania Warszawskiego szczególną opieką otoczy Powstańców Warszawskich. W trosce o zdrowie Powstańców i Wolontariuszy oraz stosując się do aktualnych zaleceń uruchamiamy zdalne dyżury telefoniczne, których celem jest poinformowanie Powstańców o aktualnych zaleceniach oraz apel o pozostanie w domach.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że 90-letni Powstańcy Warszawscy są grupą szczególnie zagrożoną zarażeniem koronawirusem, dlatego uruchamiamy specjalne dyżury, dzięki którym pozostaniemy w regularnym kontakcie z Powstańcami. Upewnimy się czy mają właściwą opiekę, aby spokojnie mogli pozostać w domach, sprawdzimy czy znają aktualne zalecenia i czy wiedzą, jak unikać ryzyka zachorowania – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dyżury telefoniczne zostaną uruchomione od piątku, by przez najbliższe dni codziennie kontaktować się z jak największą liczbą Powstańców, a następnie pozostać w regularnym kontakcie z najbardziej potrzebującymi.

Wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego na potrzeby dyżurów przejdą specjalne szkolenie, które przygotuje ich do wykonania tego odpowiedzialnego zadania. Otrzymają także ankiety, które pomogą w rozmowie. Jeśli wolontariusze usłyszą cokolwiek niepokojącego – przekażą sprawę odpowiednim osobom i służbom.

W ramach akcji chcemy przypomnieć, aby w tym trudnym momencie, kiedy mamy ograniczony bezpośredni kontakt z naszymi dziadkami, skontaktować się z nimi telefonicznie. Taki telefon może przede wszystkim uspokoić naszych bliskich, być wyrazem naszej troski i okazją do rozmowy oraz zapewnienia poczucia wsparcia. Wszyscy pamiętajmy o naszych dziadkach. 

 

Zobacz także

Nasz newsletter